Zebra Perde Modelleri ile Daha Modern Salonlar!

Zebra Perde Modelleri ile Daha Modern Salonlar! Zebra Perde Seçmenin Avantajları Nelerdir? Temizliği Nasıl Yapılır? Detaylar İçin...

Zebra perde modelleri son zamanlarda çok yönlü bir alternatif olarak evlerimizi süslemeye devam ediyor. Eskiden daha çok ofis ve iş yeri perdesi olarak görmeye alıştığımız zebra perdeler evler için de muhteşem bir seçenek olarak duruyor.

Zebra perde modellerini biraz daha açmak gerekirse bu perdeler fileli bir görünüme sahiptir. Yani çizgili bir perde modelidir. Bu çizgili görünümü oluşturan tasarım ise tül ve güneşliğin birlikte kullanılmasıdır. Aslen stor perde grubunda yer alan zebra perdeler birtakım özelliklerine göre bu perdelerden ayrılır.

Zebra Perde ve Stor Perdeler

Zebra perde deyince bazen stor perdeyle karıştırılır. Aslında tamamen birbirinden ayrılması da doğru değildir.  Çünkü bu perdeler stor perde grubunda yer alır. Bunun nedeni kullanım alanlarının ve montajının aynı olmasıdır. Aynı şekilde monte edilir, aynı şekilde açılıp kapanır ve aynı kumaştan imal edilir. Bu durumda bu perdelerin aynı grupta yer alması normaldir. Fakat birbirinden ayrılan küçük ama önemli özellikleri de bilmek gerekiyor.

Stor perdeler tek parçadır. Tül ya da güneşlik olarak karşımıza çıkıyor. Buna karşılık zebra perdeler ise çift kumaştan imal edilir. Yani hem tül hem de güneşlik kısmı bulunur. Bu nedenle zebra perde aldıysanız ekstra tül ya da güneşlik almanız gerekmez. Bu da bu model perdelerin daha ekonomik olduğunu gösteriyor.

Çift katlı ve kumaşlı bir perde olması zebra perdelerin çizgili bir görünüm sergilemesine sebep oluyor. Ona bu ismi verdiren de işte bu görünümüdür. Güneşlik ve tül kısımlar çizgili olarak bir dekor sergiliyor. Bu görüntüsü de ona ayrı bir şıklık katıyor.

Zebra Perdelerle Modern Salonlar

Eskiden zebra perde modelleri denince iş yerleri ve ofisler aklımıza gelirdi. Bu perdelerin evlerimize ve salonlarımıza girmesi modern stiller için büyük bir avantaj sağladı. Şık ve sade görünümüyle artık zebra perdeler çeşitli model ve desenlerle karşımıza çıkıyor. Genelde bej renginde veya beyaz olarak görmeye alıştığımız zebra perdeler artık evler için daha da renklendi. Yine bu sade renkleri de kullanabilirsiniz dilerseniz daha renkli zebra perdeleri de seçebilirsiniz. Evinizin dekorasyonunu modern bir stille tamamlamak istiyorsanız ilk aklınıza gelebilecek model zebra perdelerdir. Çünkü bu perde modeli her şeyden önce görünümüyle sade oda ve salonlara özel olduğu kanıtlıyor. Fazla yer kaplamayan bu perdeler küçük salonlar için de oldukça ideal görünüyor. Ayrıca fon perde sevmeyenler evinde ofis şıklığını sergilemek ve modern bir stil yaratmak isteyenler bu perdenin avantajlarını fazlasıyla kullanıyor.

Zebra Perde Seçmenin Avantajları

Eğer hâlâ perde seçiminizi yapmadıysanız ya da kararsızsanız biraz da bu perdelerin avantajlarından bahsedelim. Zebra perde kullanırsanız güneşlik ve tül perde için ayrı ayrı zaman harcamanıza ve model seçmenize gerek yok. Çünkü bir taşla iki kuş vurmuş olacaksınız. Bu perdeler çift kullanımlı perdelerdir. Yan tarafta bulunan aparatı sayesinde ister tülü isterse de güneşlik kısmını çekebilirsiniz.

Diğer bir güzellik de polyester ya da koton kumaştan üretilmelidir. Bu tarz stor özellik gösteren perdeler genelde polyesterden üretilir. Bu kumaşın özelliği bu perde modeline çok uygundur. Ama polyester olması stor perdeler için yeterli değildir. Çünkü yeterince gergin durabilmesi için özel olarak apre işleminin yapılması da gerekiyor. İşte bu işlem dolayısıyla bu perdeler sert ve daha düzgün duruyor. Böylece buruşmamış ve kırışmamış oluyor. Perdelerin çekilerek açılıp kapanması işte bu yüzden kolay oluyor.

Diğer taraftan zebra perde modelleri ışığı geçirgenlik özelliğinin olmaması bakımından da tam puan alıyor. Bu nedenle birçok iş yerinde bu tarz perdeler tercih ediliyor. Tül özelliği nedeniyle hem ev hem de iş yerlerinin vazgeçilmez bir parçası hâline geliyor.

Zebra Perdelerin Temizliği

Perde temizliği bayanlar için çok önemlidir. Çünkü perde temizliği çıkar, tak, ütüle derken hem çok zaman alan hem de kafa yoran bir işlemdir. Bu nedenle perdelerin kirlenmesi bayanları korkutan bir durumdur. Peki ya zebra perde kullanırsanız temizliği nasıl olacak? Elbette bu konuda detaylı bir bilgiye ihtiyacınız var. Zebra perdeler çok sık temizlenmez. Duruma göre 3 ya da 5 yıl aralıklarla temizlenir. Bazıları bu zebra perdelerin yıkanabileceğini söylese de bu riske girmemelisiniz. Çünkü özel işlemden geçen bu perdeler yıpranmaya oldukça müsait bir yapıya sahiptir.

Zebra perde modellerini temizlemek için itinayla yerinden çıkarmanız ve düz bir zemine yerleştirmeniz gerekiyor. Bu zemin aynı zamanda temiz de olmalıdır. Yeterince hassas olan bu perdelerin zemin üzerinde kirlenmesini önlemeniz gerekir. Daha sonra ılık bir suya beyaz sabun ilave ederek köpürtmeniz gerekiyor. Perdenizi yere serdikten sonra bu köpüğü perdeyi silmek için kullanabilirsiniz. Süngerin fazla ıslak olmamasına dikkat etmeniz gerekiyor. Sünger sudan çıktıktan sonra yeterince sıkılmalı ve nemli olmalıdır. Bu silme işlemini perdenin her iki tarafına ve özenle uygulamalısınız. Böyle perdeleriniz 2, 3 yıl daha temiz kalacaktır.

Salon ve Oturma Odalarında Koltuk Arkaları İçin Dekorasyon Fikirleri!

Hem oda içerisinde iletişimin sağlanabilmesi, hem de göz zevkine hitap edebilmesi için koltuk arkaları için dekorasyon fikirleri önem arz etmekte.

Oturma Odalarında Doğru Duvar Kağıdı Seçimi Nasıl Yapılır!

Duvar kâğıtları hayatımız girdiğinden beri evlerimiz bir hayli şenlendi. Tek düze duvar boyaları yerine binlerce farklı desen ve çeşit duvar kâğıdı tercih edilir oldu....

Beyaz Yatak Odası Dekorasyonu

Yatak odası, insanın mabedi gibidir. Tüm şahsi eşyalarını içinde barındıran bu mekan, içinde geçirilen zamanın tamamen kişiye ait olmasını sağlar. Yatak odasının en önemli işlevlerinden...