Perde dekorasyonu yapmak isterseniz bolca seçeneğiniz vardır. Ev dekorasyon zevkinize göre farklı stillerde perdeler ile evinizi süsleyebilirsiniz. Zarif ve şık desenlere sahip tüllerden tutun kadife ve ağır perdelere kadar oda ve salonunuza uygun çeşitler bulunmaktadır. Eğer açık renklerde ve doğal bir dekorasyona sahipseniz perde renkleriniz de açık renk olmalıdır. Kumaş biçimi olarak ise keten veya ipek bir kumaş tercih edebilirsiniz.

Eğer salonunuzda desenli mobilyalar ve masa örtüsü kullanıyorsanız buna uyumlu perdeler tercih etmeniz salonunuza şıklık katacaktır. Eğer gösterişli bir dekorasyona sahipseniz de tam boyda perdeler odanızın süslü stilini destekleyecektir.

Perde Dekorasyonu ve Renk Seçimi

Perde rengi ile en çok kombinlenen eşya rengi ise oturma takımlarıdır. Buz mavisi bir ortuma takımıyla aynı renkte perdeler, beyaz veya açık renk bir duvar rengiyle birleştiğinde eşsiz duracaktır. Aynı zamanda perde rengini odanızda kontrast yaratmak için de kullanabilirsiniz. Krem rengi bir dekorasyona sahip eve altın rengi perdeler mükemmel uyum sağlayacak ve göz alıcı gözükecektir. Mor ve beyaz ise perde dekorasyonunda birbirine çok yakışan bir diğer renktir. İster beyaz mobilya takımı ile kullanılan mor veya lila tonlarında perdeler, ister mor ve beyaz karışık desenlere sahip bir perde olsun açık renge sahip bir salonda göze dinlendirici ve yumuşak gözükecektir.

Perdede ana amacınız dekorasyon dışında içeri geren ışık oranını da ayarlamak olmalı. Az ışık alan bir ortam için ince tüller iyi bir seçenek iken odanıza veya salonunuza çok fazla ışık giriyorsa kalın perdeler tercih etmek daha uygun olacaktır.

Çok güzel bir stil olan kanatlı perde de denen farbela perdeler çekildiğinde ip ile bağlanarak oldukça zarif bir görünüm oluşturmakta. Ayrıca zebra stili denen camı boydan boya kaplayan perdeler adından da anlaşılabileceği gibi çizgili biçimde tasarlanmıştır. Stor perdeler de bir başka camı tamamen kaplayan perde biçimidir. Stor perdeler aynı zamanda salon veya mutfak balkonları önüne de monte edilebilir. Perdeler eve kendine has bir zarafet ve şıklık katan parçalardır ve perde dekorasyonuna gösterilen özen evinize hoş biçimde yansıyacaktır.