Tül Perde Modelleri ile Evinizin Şıklığını Sergileyin!

Tül Perde Modelleri ile Evinizin Şıklığını Sergileyin | Tül Perdelerin Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler! Detaylar İçin...

Genel perde modelleri arasında en büyük öneme sahip perde modellerinden biri de tül perde modelleridir. Çünkü tül perdeler mekânın şıklığını doğrudan etkileyen bir üründür. Gündüz kullanılabilme özelliği ve zorunluluğu yanında bu modellerde sanatkârca stillerle karşılaşıyoruz. Karşı konulmaz bir şıklıkla karşımıza çıkan tül perdeler kendi içinde de çeşitli model ve isimlerle anılıyor. Kruvaze perde, stor tül perde ya da örme tül perdelerle karşılaşıyoruz. Bu seçenek ve modeller arasında sıkışıp kaldığımızda imdadımıza stil önerileri yetişiyor. Bu durumda perde seçiminiz muhakkak ev dekorasyonunuzla uyumlu olmalı.

Modern bir dekorasyonunuz mu var, daha geleneksel ve country tarzı bir salonunuz mu yoksa klasik ve vintage mi? İşte bütün bu stiller size seçeceğiniz perde modeli hakkında da bilgi verecektir.

Kruvaze Perdelerle Şıklığınızı Sergileyin

Tül perde modelleri arasında en gösterişli perde modeli kruvaze perdelerdir. Dikimi de seçimi de kullanımı da biraz meşakkatlidir. En azından diğer perdelere göre daha kalabalık bir görüntü sergiler. İşte bu kumaş yoğunluğu ve özel dikimler, detaylar onu diğerlerinden bir adım daha öne geçirir.

Kruvaze demek, ön kısımların birbiri üstüne gelecek şekilde dikilmesi demektir. Bu tül perde modelleri de incelendiğinde üst üste gelen perdeleri fark edeceksiniz. Fon perdeler kenarda ve daha koyu renklidir. Ortadaki tül kruvaze perdeler ise üst üste getirilerek dikilmiştir. Özel sistemi sayesinde kenarlardan toplanır ve kendine özel bir model oluşturulur.

Bu perde modellerine baktığımızda duvarı tamamen kapladığını görürüz. Aynı zamanda zemine kadar da inmektedir. Şıklığı da bu ağır ve gösterişli görünümünden kaynaklanmaktadır. Bu perdeler için genellikle Fransız danteli tercih edilir. Söz konusu modelin ihtişamına en uygun olan Fransız dantel işlemeleridir. Bu şık perde modellerini en çok salonlarda görsek de oturma odaları ve yatak odalarında da kullanabilirsiniz.

Şık ve gösterişli bir salonsa eğer aradığınız, bu salonu kruvaze tül perdelerle tamamlayabilirsiniz.

Stor Tül Perdeler

Tül perde modelleri arasında en modern görünüme sahip olan perde modelleri stor perdelerdir. Stor perdelerin evde dekorasyonuna önemli bir katkı sağladığını görüyoruz. Eskiden sadece iş yerlerinde görürdük bu perde modellerini. Sonradan yavaştan evlerimize girmeye başladı. Üstelik renkli hâllerini de görmeye başladık. İlk zamanlar krem ve beyaz ağırlıklı üretilen stor perdeler renklendikçe evlerde daha da ilgi görmeye başladı. Bu modeller artık hem güneşlik hem de tül olarak üretiliyor. Güneşlikleri ışığı eşit dağıtması bakımından ilgi gördü. Ayrıca %100 ışığı geçirmeyen modelleri üretildi.

Bütün bu özellikler stor perdeleri ilgi odağı yapmaya başladı. Ancak bir eksik vardı. O da tül perdeler. Artık tül perde modelleri ile de rağbet gören bir model hâline geldi. Şu günlerde şık evlerin en önemli dekorasyon parçası durumundadır. Tül perde modelleriyle stor perdeler genelde beyaz ve krem renkleriyle karşımıza çıkıyor. Bazen şıklığını tamamlamak için küçük detaylar ekleniyor. Günden güne yeni tasarımlarla geliştirilen bir model olarak ilgi odağı olmaya devam ediyor.

Ayrıca tül perde seçerken zebra perdeleri de değerlendirmeniz gerekir. Tabi o zaman ekstra fon seçmeyeceksiniz. Çünkü tül ve fon zebra perdelerde bir arada kullanılıyor.

Son olarak stor perdeler makinede değil de elde yıkanıyor. Yani sabunlu suda yıkanan ve nemli bir sünger yardımıyla düz bir zeminde bu perdeleri silebilirsiniz. Böyle 3, 5 yıl kullanabilirsiniz.

Brode İşlemeli Tül Perdeler

Tül perde seçenekleri arasında karşımıza çıkan diğer bir model de brode tül perde modelidir. İşlemelerden ve desenlerden hoşlananlar için bu modelleri önerebiliriz. Peki brode nedir? brode perde nasıl olur? Brode perdeler aslında düz perdelerin üzerine işleme yapılmasıyla yeni bir stile kavuşuyor. Brode makinesi aracılığıyla kabartma işlemesi yapılıyor. Bazen ipek ya da çeşitli iplikler tercih ediliyor. Genelde perdelerin uç kısımları da işleniyor. Bunun dışında orta kısımlara desen eklemek istendiğinde brode işlemeler ekleniyor.

Tül Perdelerin Temizliği

Bayanların perde alırken en çok dikkat ettiği noktalardan biri de perde temizliğidir. Kullanışlılığı, modeli yanında temizlik konusu da merak edilir. Çünkü genelde açık renkli olan perdeler yıl içinde sürekli olarak ortamın ve camların tozunu, kirini alarak yıkanmaya ihtiyaç duyar. Bu nedenle özellikle titiz bayanlar perdelerini sık sık makineden geçirmek ister. Tabi her ürün de makineye girmiyor. Bu nedenle perde alırken eğer sadece makinede yıkanan perdeler istiyorsanız bunu özellikle belirtmelisiniz. Ürün açıklamalarına dikkat etmelisiniz.

Perdeler konusunda titiz olan bayanlara ortalama dört kez yıkanması öneriliyor. Ancak bu yıkama kullanım koşullarına uygun olmalıdır. Genelde tül perde modelleri hassas olur. Bu nedenle de fazla sıcak suda yıkanmaz. Ilık suda yıkamak perdelerin yıpranmasını da önler. Tül perdeler için önerilen derece genellikle 30 derecedir. Hatta buna rağmen makineden etkilenme olasılığı olan tüller bir kılıf içinde de makineye atılabilir. Bu koşullarda yıkanan perdeler daha uzun süre kullanılabilmektedir. Fakat suya ya da makineye ekstra herhangi bir beyazlatıcı ya da kimyasal bir ürün koymak doğru değildir. Bu ürünler perdelerin kısa sürede yıpranmasına yol açıyor.

Stüdyo Daire Dekorasyonu Fikirleri!

Stüdyo Daire Dekorasyonu Fikirleri! Tek başına yaşayanlar için ilk seçeneklerinden olan stüdyo daireler, genelde tek odalı oldukları için dekorasyonları da bir hayli önemlidir. Doğru dekore...

Bellona Mobilya Portivo Genç Odası Takımı!

Bellona Mobilya Portivo Genç Odası Takımı – Genç kız olarak büyümekte olan kızınıza çocukluk dönemini bitirmesi ile yepyeni bir oda takımı ile sürpriz yapmaya ne dersiniz?...

Çamaşır Makinesi!

Kirli çamaşırların en etkin biçimde tertemiz olmasını sağlayan makineler çeşitlidir. Kişinin çamaşırları yıkama ve kullanma biçimine göre makine tercih etmemiz gerekir. Günlük veya kısa...