Tava Modelleri Seçimleri Nasıl Olmalı?

Tava Modelleri Seçimleri Nasıl Olmalı? | Birbirinden Harika Tava Modellerinden Hangisi Size En Uygun Olanı? Detaylar İçin...

Tava modelleri bir evin ve mutfağın en önemli parçalarından olduğundan dikkatle incelenmelidir. Kimi yemekler için özel tavalar kullanıyoruz. Kızartmaları tavada yapıyoruz ve sosların hazırlanması ve kavrulması işlemlerini de tavalar aracılığı ile gerçekleştiriyoruz. Tencereleri mutfakların baş aktörü kabul edersek tavalar da yardımcı görevde yer alıyor. Hemen her yemeğin ekstra katkılarını tavalarda hazırlayıp koyuyoruz. Makarna sosları için hemen gözlerimiz tavaları arıyor ve daha nice işlem tava modelleri aracılığıyla gerçekleştiriliyor.

Tava modellerini incelediğinizde göreceksiniz ki hem ebat hem model hem de üretildiği malzemeye göre detaylı bir inceleme yapmanız gerekiyor. Açıkçası bir evde hemen bütün ebatlardaki tavalara ihtiyaç duyuluyor. Bu nedenle tava seçimi yaparken set olarak tercih etmeniz önerilir. Çünkü bazen küçük sos tavalarına ihtiyacınız olurken bazı mezeler için ya da yemekler için de büyük tavalara ihtiyaç duyacaksınız. Bu nedenle her boydan tava çeşidini mutfağınızda bulundurmanız yararınıza olacaktır. Bu nedenle tek tek almaktansa set hâlinde almak daha mantıklıdır.

Tava Setleri

Tava ve tencereler yeni bir eve yerleşirken alınır ve genelde uzun yıllar kullanılır. Bu nedenle bu mutfak eşyalarını alırken çok düşünmek ve doğru seçimler yapmak gerekir. Sadece görüntüsüne aldanmamak ve işlevine dikkat ederek almak uzun süreli kullanımlar için önemlidir.

  • Granit Tava Setleri

Granit tava setleri tıpkı tencereler gibi ikili, üçlü ya da daha çok parçadan oluşacak şekilde satışa sunuluyor. Tava modelleri arasında seçim yapmakta zorlananlar için granit tavaları önerebiliriz. Çünkü granit tavalar yanmaz, yapışmaz tavaların bir tık daha ileri modelidir. Bugüne kadar yakmayan, yapıştırmadan pişiren tavaların çizilmeye oldukça müsait olduğu duyduk. Bu nedenle metal kaşık ve çatal kullanmaktan hep kaçındık. Bazılarının makinede yıkanmaya karşı hassas olduğunu da duyuyoruz. Fakat granit tavalar bu konuda sizlere kolaylık sağlıyor. Yiyecekleriniz için yanmaz ve yapıştırmaz özelliğinin yanında çizilmez özelliği onu diğer tava modellerinin önüne geçiriyor. Metal kaşık ve çatallarla da kullanılan bu ürünler kullanışlılık açısından diğerlerine fark atıyor. Bu nedenle bir evin önemli mutfak eşyaları arasında granit tava modellerine de yer verebiliriz.

  • Çelik Tava Modelleri

Geçmişten günümüze en çok kullanılan ve hâlâ kullanılmaya devam eden çelik tavalar son derece sağlıklı ürünlerdir. Belki yapışmazlık özelliği yok fakat doğru kullanıldığında bu durum çok da sorun olmuyor. Hem mutfağımızın klasikleşen parçaları arasında yer alıyor hem de sağlıklı yemekler pişirmemize olanak sağlıyor.

  • Seramik Tava Modelleri

Seramik tavalar da granit tavalar gibi yanmaz ve yapışmaz bir özelliğe sahip. Diğer çizilebilen yapışmaz tavalardan farklı olarak çizildiğinde sağlık açısından zararlı görülmüyor. Çünkü seramikte sağlığa zararlı bir madde bulunmuyor. Granit tavalarla birlikte son zamanlarda en çok tercih edilen tava modelleri arasında yer alıyor.

  • Wok Tavalar

 Wok tavalar son zamanlarda özellikle soteleme işlemleri için muhteşem bir tava modeli. Bu tavalar genelde yuvarlak ve sac görünümlü altı tam düz olmayan tavalardır. Makarna soslarınız için, et ve tavuk soteleri için ideal bir mutfak ürünüdür. Demir dökümden yapıldığından ocaktan alınır alınmaz soğur ve yiyeceklerin yapışmasını önler. Farklı yemek çeşitleri için de kullanılabilen bu tavaların makinede yıkanması yıpranmasına neden olabilir. Ayrıca biraz ağır bir ürün olduğundan kullanması zordur. Bunun dışında yemekleriniz için sağlıklı bir tava çeşididir.

  • Çift Taraflı Tavalar

Tava modelleri arasından genelde set olanları tercih etmenizi öneririz. Fakat söz konusu ızgaralar olduğunda çift taraflı tavalar tercih edilebilir. Bu ürün tek olarak satılır. Izgara yapmak için elverişli bir üründür. Nedeni de içine koyduğunuz malzemenin kokmasını ve kokunun yayılmasını önler. Aynı zamanda çift taraflı ya da kapaklı tavaların bir dezavantajı vardır. O da ızgara sırasında yağın kapaktan aşağı süzülerek etrafı kirletmesidir. Fakat çift taraflı bu yeni model tavalarda bu sorunun önüne geçilmiştir. Yukarıdan sızan yağın alt tavada birikmesi için bir mekanizma hazırlanmıştır. Alacağınız ürünün aynı şekilde tasarlanmış olmasına dikkat etmeniz gerekir.

En Sağlıklı Tava Modelleri

Tava modelleri seçilirken sağlık konusu da düşünülmelidir. Bu durumda hangisi daha sağlıklı diye bir soru kafanızdan geçebilir. En sağlıklı tava modelleri çelik tavalardır. Evet, belki yanmaz ve yapışmaz bir özelliği yok. Fakat bu tava setleri yıllardır kullanılıyor ve yanmaz, yapışmaz tavalar yeni bir icat sayılır. Ayrıca ille de yapışmayan tavaları tercih etmek isterseniz seramik ve granit tavalar da diğer sağlıklı ürünlerdir. Özellikle seramik bu konuda daha çok tercih ediliyor. Çizilse bile zararlı bir madde içermediğinden rahatlıkla kullanılabiliyor.

Dekorasyon Alanında Başarı Sağlamak İçin Gerekli Özellikler ve Püf Noktalar

Dekorasyon alanında başarı sağlamak için bireysel ya da ticari olarak yapacağınız işlemler için gerekli özellikleri ve püf noktaları derleyerek bir araya getirdik.

Dekoratif Tablo!

Son yıllarda dekoratif tablo evlere girmesiyle esmeye başlayan modern rüzgarlar daha da şiddetlenmeye başladı. Artık dekorasyon amaçlı kullanılan tablolar sadece görmediğimiz, ütopik birer manzara resminden ibaret...

İstikbal Mobilya Fyona Koltuk Takımı

İstikbal Mobilya Fyona Koltuk Takımı – Evinize sade bir bahar havası estirmeye hazır mısınız? Çekici çizgileri ve zarif tasarımı ile evlerinizde baştan çıkarıcı ortamlar yakalamanıza yardımcı...