Oturma Odası Dekorasyonunda Kış Havası Estirmenin 7 Yolu!

Kış aylarını yaşadığımız bugünlerde içinizi ısıtacak, sıcacık oturma odaları dekore edebilirsiniz.

Oturma odaları hiç şüphesiz evlerde en çok kullanılan odaların başında yer alır. Oturma odanızda yenilik yapmak istiyorsanız ufak dokunuşlar ile kış havasını odanızın dekorasyonunda estirebilirsiniz.

Oturma Odası Dekorasyonunda Kış Havası Estirmenin 7 Yolu

  • Konsept kış olunca, siz de oturma odanızda kışa uygun aksesuarlarla özgünlük yaratabilirsiniz. Sehpa üzerine konacak küçük mumluklar, fenerler, dekorasyon dergileri, koltuk ya da puflarla karşıtlık sağlayacak ve kış aylarının vazgeçilmezi koltuk polarları veya battaniyeleri ile oturma odanızda farklı bir hava yaratabilirsiniz.
  • Kış dekorasyonlarında kadife pek çok alanda rahatlıkla uygulanabiliyor. Geleneksel bir dekorasyondan hoşlanıyorsanız özellikle oturma odaları için oldukça uygun.  Özellikle kadife, en çok koltuklarda ve perdelerde tercih edilir. Teknolojinin gelişmesi ve yaratıcı tasarımlar sayesinde kadifeler artık abajurlarda, duvar kağıtlarında, halılarda ve daha pek çok alanda da kullanılabiliyor. Yumuşak bir dokuya sahip olan ve parlak görünüme sahip kadife kumaşlar, kış aylarının da gelmesiyle en çok koltuklarda kullanılan formuyla karşımıza çıkıyor. Oldukça geniş renk kartelasına sahip olan kadife kumaşlardan seçerek, zevkinize ve evdeki diğer mobilyalarla uyum sağlayacak şekilde eski koltuk takımlarınızı yeniletebilirsiniz.
  • Özellikle televizyon üniteniz varsa veya televizyonunuzu duvara monte etmeyi düşünüyorsanız, bu duvarı duvar kağıdı ile kaplayarak oturma odanıza renk katabilirsiniz. Özellikle kışa uygun olması bakımından bordo, siyah, gri, vizon, kahve, hardal sarısı, mor gibi tonlarını tercih edebilirsiniz.
  • İyi bir kilim özellikle eskitme kilim oturma odasının hayati bir parçası olabilir niteliktedir. Özellikle kış aylarındaki dekorasyon için oturma odanıza otantik bir hava katacaktır. Beğendiğiniz aynı zamanda mobilyalarınızla kolaylıkla uyum sağlayacak renkler ile uyumlu bir kilim edinmeniz kış dekorasyonu için güzel bir tercih.
  • Pastel tonlar insanı rahatlatan gevşeten renklerdendir. Oturma odanızda doğadan, topraktan yansımalar olan toprak tonlarını kullanarak yumuşak ve rahatlatıcı ve güven veren bir dekorasyon yaratabilirsiniz.
  • Küçük oturma odanız varsa ya da Amerikan tipi mutfak ve oturma odasına sahip bir odanız varsa kesinlikle tercihiniz köşe takımı olabilir ancak köşe takımı tercih ederken modern çizgiler taşıması ve kışa uygun renklerde olması önemli bir detay. Özellikle modern dizaynlı mor ve mürdüm gibi renk tonlarındaki mobilya harika bir kontrast sağlayacaktır.
  • Elbette oturma odasının aldığı doğal ışık konusunda değişim çok fazla yapılamaz.  Yine de özellikle kış aylarında havanın kapalı olduğu zaman dilimi oldukça fazla. Bunu göz önünde bulundurarak yapay yöntemlerle oturma odanızın ışık düzenini elden geçirip, genel atmosferini etkileyebilirsiniz. Aydınlatmayı dekoratif bir unsur olarak kullanırken, aynı zamanda asıl işlevini de unutmamak gerekiyor.   Uzun kış gecelerinde bir şeyler okumak için dekoratif okuma lambası, kitaplık varsa onun yanında tekli bir koltuğa aydınlatma yerleştirilebilir. Farklı atmosfer yaratmak için uzun boylu bir lamba, duvarda asılı bir tabloyu öne çıkarmak için ise galeri lambalarına benzeyen bir LED lambaları tercih edebilirsiniz.