Perdelerin dekorasyonu odanın en büyük bölümünü kapsayan kısmı olarak insanı etkilemektedir. Her canlı gibi insanların da ışığa, gece ve gündüze ihtiyacı vardır. Özellikle yaz mevsiminde gelen ışık bazen çalışmamızı, bazen ise dinlenmemize engel olur. Dolayısıyla önce camdan pencereler sonra da perdeler üretilmiştir. Ancak insanın kendi zevkine hitap etmesi açısından perde de odanın büyük bir bölümünü kaplamaktadır ve kesinlikle odanın diğer ögeleriyle uyum içinde olmak zorundadır.

Perde seçiminde odanın kalan kısımlarıyla olan uyumu perde dekorasyonu açısından oldukça önemlidir. Kullanılacak olan perdenin içinde bulunduğu mobilyaların rengine göre perde seçilmelidir. Odanın dekorasyonunun hepsi birbiriyle bağlantılıdır ve en önemli kısım da perdedir. Güneşin geliş açısına göre perdenin gün içinde nasıl bir seyir izleyeceği de yine hesaba katılmalıdır. Yani gün içinde perdeyi hareket ettirmek gerekecekse kullanışlılığına ve işlevine bakmak daha faydalı olacaktır.

Perdelerin Dekorasyonu için Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Ek olarak perdenin kumaş seçimi de yabana atılmayacak kadar önemli bir husustur. Şık bir kumaş şüphesiz odaya daha ayrı ve asil bir hava katacaktır. Perdenin dekorasyon açısından değerini artırmak için çeşitli alçılar, süsler, ya da üzerine işlenen çeşitli desenler kullanılabilir. Aynı zamanda sürekli pencere önünde bulunması sebebiyle kaliteli kumaştan perde almak daha uzun ömürlü olmasına sebep olacaktır.

Bu bilgilere ek olarak, tül veya kumaş perdelerin yanı sıra aynı zamanda katlamalı perdeler de bulunmaktadır. Bunlar ayrı bir mekanizmaya sahip, çalışmaları tamamen farklıdır. Ancak oda ile olan uyumu, kullanışlılığı açısından fayda sağlamaktadır. Bu perdelerin dekorasyon işlevlerinin yanı sıra kullanıldığı odaya göre de farklılık göstermesi gerekir. Örneğin yatak odasına daha çok ışığı kesen ve daha kalın perde tercih edilirken, diğer odalarda ışığa izin veren açık renkler tercih edilebilir. Perdeler her ne kadar çok fazla kullanılmıyor gibi görünse de odanın bir bölümünü kaplaması ile göze oldukça hitap eden bir konumdadır. Evimizin dünyaya açılan gözlerinin önünde bir bekçi vazifesi yapar. Bu açıdan perdemizin emanet gibi durmasını istemiyorsak perdenin dekorasyon ile uyumuna azami önem göstermeliyiz.