Nevresimlerde Şal Deseni Modası!

Şal deseni kravatlardı, gömleklerdi, pijamalardı derken son dönemlerde yaz sezonuna damgasını vuran bir kumaş türü oldu. Bikinilerden çantalara, elbiselerden takımlara her parçada kullanılan şal desenlere olan ilgi ev dekorasyonu yapan firmalarında dikkatini çekmeyi başardı. Ve artık şal desenler yeni nesil nevresimlerin gözdesi oldu.

Şal desenleri renklilik ve görsellik olarak oldukça güzel. Özellikle nevresim takımlarda desen kendini yeterince güzel sergileyebiliyor. Rengârenk ve bol desenli olmasına rağmen, karışık hissi vermeyen şal desenler, nevresim takımlar sayesinde yatak odalarına kolaylıkla uyum sağlayabiliyor. Her türlü mobilya ve her türlü duvar rengi ile kolaylıkla adapte olabilen nevresimler, kullanım rahatlığı ile de bayanların büyük ilgisini çekiyor. Şal desenli nevresim takımlarında çarşaflar ve yorganların iç kısımları genellikle şal desenin içinde yer alan bir renk seçilerek, tek renk olarak uygulanıyor. Bunun nedeni elbette çok karışık bir görüntüye sahip olmamak. Yastıklarla ve yorganların üst yüzeyleri ile şal desenler oldukça keyifli görüntüler oluşturuyor.

Şal desenli nevresim takımları öyle sık kullanılıyor ki, neredeyse istediğiniz her markada ve her ebatta şal desenli nevresim takımlarına rastlamanız mümkün. Bu senenin trendi olan takımlardan bir çift alıp yazın renklerini ve enerjisini yatak odanızda doyasıya yaşamanızı öneririz.

Şal Deseninin Geçmişi

Şal deseninin aslında çok bilinmeyen ve oldukça eskilere dayanan bir geçmişi var. Şal desen denilmesinin nedeni 1800’lü yıllarda Hindistan’dan ihraç edilen şalların üzerinde yer alan desen olmasıdır. 1800’lerde Hindistan’dan Avrupa’ya ihraç edilen bu şallar, bugünkü desenleri taşımaktaymış ve bu nedenle adına kolayca şal desen denilmiş. Tabi şal desene ait hikâyeler bununla da sınırlı değil. Hikâye sayısı bu kadar çok olunca, akıllara bu deseni seven ve kullanan her kültürün kendine bir pay çıkarmış olabilmesi geliyor. Şal desen içinde yer alan motifleri gözyaşı damlasına benzeten kültürlerde var, yukarı doğru uzadıkça incelen servi ağacına benzetenlerde. Çıkış yeri olan Hindistan’da ise şal deseninde yer alan motifin bir nehri sembolize ettiğine inanılıyor. Mezopotamya’da ise bambaşka bir bakış açısı var. Şal deseninde yer alan şekillerin bereket simgeleyen kozalaklar olduğu düşünülüyor.