Mutfak Düzeni Sağlamak İçin Harika Öneriler!

Mutfak Düzeni Sağlamak İçin Harika Öneriler!

Mutfak düzeni zor çünkü günlük hayatta en çok kullanılan ve en çok malzemenin araç ve gerecin yer aldığı alanlardan bir tanesi. Hal böyle olunca mutfak düzeni sağlamak o kadar da kolay olmuyor.

Her şey yerleştirdiğiniz gibi kalsın hep düzen içerisinde olsun istiyorsunuz. Ancak mutfak gibi çok kullanılan mekanlar ki, burada bir de yemek yeme ve yemek pişirme gibi eylemlerinde gerçekleştiğini var sayarsak sürekli düzenli tutmak oldukça zor.

Mutfakta hayatınızı kolaylaştıracak hem de çok masraf gerektirmeyecek birkaç pratik bilgi verelim sizlere.

Dolap kapakları genellikle boştur ve herhangi bir şey yer almaz özellikle bu şekildeki boş mutfak dolabı kapaklarını çivi ve ip yardımıyla yeniden dizayn edebilir ve paketli erzaklarınızı mandallar yardımıyla buraya tutturabilirsiniz. Ya da Baharat, kuru meyve, baklagil gibi gıdaları kolay ulaşılabilir bir yerde saklayabilir, bunun için küçük kavanozlar ve saklama kaplarından faydalanabilirsiniz.

Şekerlik, el havlusu, tutacak gibi hem dekoratif görüntü sağlayacak hem de sık kullanımı olan objeleri bir rafa yerleştirin ve alt kısımdaki yerlere fincan ya da kupa gibi bardaklarınızı asmak için kullanın.

Günlük kullanım için olan bardak, tabak, çatal, kaşık gibi malzemelerinizi daha üst raflara ve çekmecelere yerleştirin ve kolay şekilde çıkabilecek şekilde olmasına özen gösterin. Misafir için kullandığınız ve her zaman gerekli olmayan malzemeleri daha üst raflara istifleme şeklinde yerleştirin.

Benzer gruptaki malzemelerinizi aynı yere göstermeye özen gösterin örneğin tavaların hepsi bir yerde, tencerelerin hepsi aynı yerde gibi.

Mutfakta Hayatınızı Kolaylaştıracak Birkaç Pratik Bilgi!

Çekmecelerde iç düzenleyiciler kullanabilirsiniz. Bu sayede çekmecelerinizin içini daha derli toplu bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

Buzdolabı poşeti, strech film, alüminyum folyo gibi mutfak malzemelerini buzdolabına yakın ya da tezgaha yakın yerlerde saklayın.

Plastik saklama kapları için ayrıca bir çekmece açın ve hepsini bir arada tutun ve eğer mümkünse iç içe konabilen saklama kapları tercih edin, böylece daha fazla yer açmış olursunuz.

Özellikle kiler ve benzeri yerleri düzene sokmak için bu yerler için özel olarak dizayn edilmiş tekerlekli organizatörlerden faydalanın.

Soğan, patates, sarımsak gibi sebzeleri buzdolabında saklamayız dışarıda muhafaza ederiz. Genel olarak bu sebzeler birebir toprak ile temas ettiği için topraklı ve tozludur. Mutfak içerisinde kötü bir görüntü oluşturmaması için, oluklu mukavva şeklindeki kutulardan ya da sepetlerden faydalanarak hepsini ayrı ayrı bu kutulara yerleştirmek ve mutfakta uygun bir yerde saklamak daha düzenli bir görüntü oluşturur.

Her evde sayısız kupa vardır ve her geçen gün bunlara yenileri eklenir. Bu kupaların fazla yer kaplamaması ve kırılmaması için dekorasyon ürünleri satan büyük mağazalardan askılık temin edebiliriz. Bu askılıklar hem dekoratif hem de duvara monte edilebildiği için oldukça kullanışlı ve yer kaplamıyor.  Tencere ve tavalarınızı da asabileceğiniz askılıklar da mevcut.

Mısır gevreği, kraker gibi yiyecekleri dış görüntüleri oldukça dekoratif olan metal kurabiye kutularında saklayabilirsiniz. Hem bunların tazeliğini koruma süresi uzar hem de dağılıp dökülme riskini ortadan kaldırırsınız.

Soğuk kış günlerinde ayrıca tercih edilen bitki çaylarını kutularında saklamak ve bütün kutuları tek tek bir yerlere yerleştirmek çok zor hem alırken sıkıntı hem de kutular yer kapladığı için saklama alanı sıkıntı. Bunu da oldukça kolay bir yöntem ile aşabilirsiniz. Uygun gördüğünüz bir mutfak dolabı çekmecesine kontrplaklarla çekmece ölçüsüne uygun bölmeler yaptırarak bitki çaylarınız burada muhafaza edebilirsiniz.

Konserve kutuları da oldukça yer kaplayan malzemeler arasında bunu da küçük bir detay sayesinde üstesinden gelebilirsiniz. Erzak dolabınızın kapağına konserve şarjörü monte ederek konserve kutularını buraya koyabilirsiniz. Ayrıca erzak ardiyeniz varsa buraya tel raflar yaptırarak konserve kutularını ve şişeleri bu alanda rahatlıkla saklayabilirsiniz.

Mutfak düzenini sağlamak sizin elinizde önemli olan kendinize ait bir düzen ve sistem kurmak hepsi bu.