Klasik Yemek Takımı Modelleri ile Şık Sofralar!

Klasik Yemek Takımı Modelleri ile Şık Sofralar Yaratabilirsiniz! Klasik Yemek Takımı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ev değişikliği ya da evlilik gibi durumlarda yeni ev eşyası almak da gerekiyor. Bu konuda en fazla detaya sahip olan alan mutfaklardır. Mobilyaları, dolapları, küçük ev aletleri, yemek takımları derken çok fazla çeşit mutfak dekorunda yerini alır. Her bir eşyanın ve ürünün seçimi yaşam alanımız olan evlerimiz için çok önemlidir. Özellikle bayanlar evlerinin yeterince şık ve tarz olduğundan emin olmak ister. Yine aynı zamanda şık ve dekoratif sofralar için de emek harcanır. Yemek takımları seçilirken günlük kullanacağımız yemek takımları ayrı seçilmelidir. Klasik ya da şık takımlar ayrı seçilmelidir. Klasik yemek takımı modelleri daha gösterişlidir. Her zaman kullanılmaz. Onları özel gün ve davetler için alırız.

Zaten işlemeleri ve detayları sürekli kullanmaya ve yıkamaya karşı da dayanıklı olmayabilir. Bu modeller daha çok altın ve gümüş yaldızlı olarak karşımıza çıkar. Klasik model yemek takımlarını alırken bazı inceliklere dikkat etmek gerekir. Aşırı abartıya kaçılırsa gösteriş meraklısı bir izlenim bırakabilir. Özellikle yaldızlı tabakların sadece kenarı ya da küçük bir motifi yaldızlı olanlardan seçilmelidir. Her zaman sade bir şıklık arayışında olunmalıdır.

En Şık Klasik Yemek Takımları

Klasik yemek takımı modelleri her zaman daha gösterişlidir. En sadesi bile ışıltısıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başarır. Bazıları gereğinden fazla desen ve ışıltı içerir. Böyle durumlarda gösterişe düşkün bir kişi olduğumuzun izlenimini verebiliriz. Bu nedenle sadeliği elden bırakmadan yerinde ve dozunda bir şıklık için bu yemek takımlarını nasıl seçeceğimizi bilmek gerekir.

Belli gün ve akşamlarda özel misafirleriniz için ya da özel günleriniz için seçtiğiniz klasik takımlar genelde 12 kişilik yemek takımlarıdır. Günlük takımlar daha çok 6 kişilik seçilirken bu misafir takımları 12 kişilik ya da kalabalık olma durumuna göre seçilir. Misafir ağırladığınız günler çoğunluktaysa ve kalabalık sofralar kuruyorsanız daha fazla parçadan oluşan yemek takımlarını da tercih edebilirsiniz. Bu süreçte alınan tabağın malzemesi, işlemesi, detayları ve tarzı göz önünde bulundurulmalıdır. Kullanım açısından zorluk çıkarmayan, mümkünse makinede yıkanabilen modeller işinizi daha da kolaylaştıracaktır. Bütün bu özellikleri de düşünerek çok şık ve zarif yemek takımı modellerinin sahibi olabilirsiniz.

Size sunduğumuz tarz önerileri ile daha şık ve tarz sofralar hazırlayabilirsiniz.

  • Bone China Kare Modeller

Bilindiği gibi en modern yemek takımı modelleri genelde kare modellerdir. Biçimi ve tasarımlarıyla bu modeller modern bir şıklık için tercih ediliyor. Bone china malzemesinden üretilen bu yemek takımı modelleri daha ince yapılıdır. İnce ve hassas görüntüsü görenleri kendine hayran bırakıyor. Şık sofraların vazgeçilmezi oluyor. Günümüzde birçok yemek takımının bone china malzemeden yapıldığını görüyoruz.

  • Vintage Tarzı Yemek Takımları

Vintage tarzı hem dekorasyon hem de mutfak takımlarında kendine has hatırı sayılır bir kitle oluşturuyor. Bu modeller genelde yuvarlak biçimli ve mütevazi görünümlü olmakla birlikte klasik yemek takımı modelleri de üretilebiliyor. Vintage tarzında daha çok eskiye özlem ve eskiyi andıran motifler karşımıza çıkıyor. Country tarzıyla ortak noktası da zaten geçmişin sıcak ortamını ve sofralarını günümüz sofralarına da yansıtmaya çalışmasıdır.

  • Porselen Altın Fileli Yemek Takımları

Porselen yemek takımları en bilindik yemek takımlarıdır. Bunların modeline ve işlemesine göre günlük olarak mı kullanacağız yoksa misafir takımı mı yapacağız buna karar veriyoruz. Porselen yemek takımları arasında altın fileli yemek takımları da bulunmaktadır. Bu modelleri misafir takımı olarak kullanabiliriz. Kenarlarındaki file detaylar takımı oldukça şık göstermektedir. Bu filelerin etrafındaki yaldız detayları onları klasik takım olarak özel günlerde kullanmamız için uygun hale getiriyor. Ayrıca file detaylar üzerinde kabartma çizgiler de bulunuyor.

  • Pilatinli Yemek Takımı Modelleri

Platinli yemek takımı modelleri de özel takımlar arasında yer alabilir. Çünkü bu takımlar beyaz porselenden yapılır ve etrafı ise modelini belirginleştiren platin file ile çevrilidir. Platinli yemek takımı almak istiyorsanız bu takımlarla sade bir şıklık sergileyebilirsiniz.

  • Desenli Yemek Takımı Modelleri

Klasik yemek takımı modelleri arasında belki de en iddialı modeller desenli modellerdir. Tabi desenli model deyince akla çok çeşitli modeller geliyor. Fakat desenli model istiyorum dediğinizde karşınıza bu bahsettiğiniz modeller çıkacaktır. Bu modeldeki tabakların kenarlarında kalın bir işleme bulunur. Bu desenler genelde beyaz tabak üzerine işlenir. Bu işlemeler altın, gümüş ya da çeşitli renklerden oluşabilir. En iddialı olanları altın ve gümüş desenlerdir. En fazla desen ve işleme servis tabağında bulunur. Sofranızda yerini aldığında oldukça gösterişli durur. Amacınız ağır ve klasik bir sofra kurmaksa tercihiniz mutlaka desenli yemek takımlarından yana olmalıdır.

Klasik Yemek Takımı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Klasik yemek takımı modelleri genelde her evde bulunması gereken modellerdir. Biz bunlara misafir takımları da diyoruz. Aslında her misafir takımı yeterince klasik durmayabilir. Bu durum daha çok sizin tarzınızla ilgilidir. Yani misafirleriniz için ayırdığınız yemek takımları aslında başka birinin günlük takımı da olabilir. Bazıları fazlasıyla gösterişli bir sofra kurmayı tercih ederken siz mütevazi bir şıklık arayışında olabilirsiniz. Bu nedenle gösterişli ve klasik bir sofra kurmak isteyenler mutlaka altın ve gümüş yaldızlı takımları tercih etmelidir. Aynı şekilde çatal bıçak takımları ve genel sofra düzeni de buna uyum sağlamalıdır.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi misafirleriniz için özel takımlar almak istiyor ancak gösterişten ve abartıdan uzak olmak istiyorsanız hem günlük hem de misafir takımı olarak kullanabileceğiniz yemek takımlarını tercih edebilirsiniz. Bu takımların modeli ve desenleri onların şık durmasını sağladığı için sizin misafir takımlarınız da olabilir.

Malzemenin Önemi

Klasik yemek takımı modelleri seçilirken aynı zamanda kullanılan malzemeye de dikkat etmek gerekir. Bu konuda karşımıza en çok porselen yemek takımları çıkmaktadır. Günümüzde en bilindik yemek takımları bunlardır. Kaliteli porselenden yapılmış ürünleri uzun süre kullanabiliriz.

Son zamanlarda sıkça görmeye alıştığımız başka bir tabak çeşidi de bone china tabaklardır. Bu tabakların şık duruşu görenleri kendine hayran bırakmaktadır. Normal porselene göre bone china tabaklar daha ince bir görünüme sahiptir. Aynı zamanda oldukça şeffaf ürünlerdir. Pürüzsüz bir yüzeye sahiptir. Bone china dediğimiz ürünler kemik külünden yapılmıştır. Yani bu madde kemik külünü içermektedir. Görüntüsü ve şıklığıyla hangisi size daha çok hitap ediyorsa tercihinizi ondan yana kullanabilirsiniz.

Günlük Takımlar

Klasik yemek takımı modelleri ile günlük yemek takımları kullanım açısından birbirinden farklıdır. Klasik takımlar daha fazla detaya sahiptir. Bu detaylar ve kabartmalar makinede yıkandığında yıpranma gözlenebilir. Sürekli kullanıldığında ve yıkandığında yıpranabilir. Bu nedenle günlük kullanıma uygun değildir. Aynı zamanda sık yıkamaya da uygun değildir. Çoğu zaman elde yıkama önerilir. Bu nedenle misafir takımlarınızı seçerken bu detayları da göz önünde bulundurmalısınız. Alırken makinede yıkanma özelliğinin olup olmadığına dikkat etmelisiniz.

Klasik yemek takımı modelleri genelde belli bir tarzın ürünüdür. Ağır bir görünüme sahiptir. Mutfağınızın ya da yemek odanızın genel dekoruna uyum sağlamadığı taktirde sofralarınızda emanet gibi durabilir. Bu nedenle bu modelleri seçerken çizginizin çok da üstünde olmamasına dikkat etmelisiniz.

Çalışma Masası Fikirleri!

Çalışma Masası Fikirleri! Her işimizi bilgisayar ile hallettiğimiz şu dönemde, evimizde çalışma alanları oluşturmak kaçınılmaz bir hal aldı. Pek çoğumuz mesai saatleri dışında evden de...

Yatak Odası Duvarlarını Nasıl Dekore Edebilirsiniz!

Yatak odaları, evde en çok kullandığımız odaların başında geliyor. Monotonluktan kurtulmak için en çok değişiklik yapılan odalardan biri olan bu özel odayı daha renkli...

Baharatlık Modelleri Seçiminde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Baharatlık Modelleri Baharatlık modelleri mutfağımızın hem süsü hem de vazgeçilmez parçaları arasında yer alıyor. Küçük ama işlevi büyük olan bu ürünler baharat adı altında topladığımız; nane,...