Kendin Yap Dekorayon Fikirleri: Bahçede Dekoratif Kuyu Modelleri ve Yapımı!

Kendin Yap Dekorayon Fikirleri: Bahçede Dekoratif Kuyu Modelleri ve Yapımı! Küllük Şeklindeki Dekoratif Su Kuyuları! Detaylar İçin...

Bahçe dekorasyon düzenlemelerinde bazı belli başlı dekoratif ürünler vardır. Bu ürünlerden biri de dekoratif kuyudur. Bahçenin kahverengi ve yeşil tonlarında ağırlıkta olması sonucu ahşap olarak tercih edilen bu kuyular, görünüş açısından bahçe bütünlüğünü sağlar. Farklı yapı ve renklerdeki modelleri olsa da doğaya yansıması açısından koyu tonlar tercih edilir.

Ahşap Dekoratif Kuyular

Kendin Yap Dekorasyon Fikirleri: Bahçede Dekoratif Kuyu Modelleri ve Yapımı
Kendin Yap Dekorasyon Fikirleri: Bahçede Dekoratif Kuyu Modelleri ve Yapımı

Ahşap yapı maddesi kuyular için vazgeçilmezdir. Genelde ahşabın farklı renklere boyanmasıyla farklı nitelikteki kuyular elde edilebilir. Bu kuyuların kullanım amacı çiçeklik olarak ya da salt bir yapıda durarak farklılık gösterir. Dekoratif kuyular büyüklüklerinin işlevine göre farklılık gösterir. Ev bahçelerinde genelde küçük kuyular tercih edilirken kafe ve restoranlar büyük kuyular tercih edilir. Alanla doğru orantılı şekilde büyüklükleri değişir.

Kuyuların üzerinde çatı bulunur. Bu çatılar eğer gerçek bir kuyu olsaydı yağmur suyunu engellemek amacıyla kullanılırdı fakat dekoratif kuyulardaki amaç bu değildir. Tamamen estetik, gerçeğe uygunluk esas alınarak tasarımlanır ve yansıtılır.

Kuyuların içinde bir de su testisi vardır. Bu su testisi normal bir kuyu olsaydı suyu çekmek için kullanılırdı. Dekoratif kuyulardaki gerçeğe uygunluk esası ile bu testiler dekor olsa bile mevcuttur. Hatta bu testilerin içerisine süs niteliğinde çiçek konulur. Bu sayede o boşluk kapatılır ve bahçeyle uyum artar. Tercihe göre salt şekilde de kullanılabilir.

Beton Dekoratif Kuyular

Kendin Yap Dekorasyon Fikirleri: Bahçede Dekoratif Kuyu Modelleri ve Yapımı

Bahçelere nazaran parklarda ve herkese açık alanlarda gördüğümüz betondan kuyular da mevcuttur. Bu kuyuların üzerine bir musluk takılarak çeşme işlevi görmesi sağlanır. İnsanlara ve hayvanlara fayda niteliğindedir. Beton dekoratif kuyuların çeşme özelliğinde olduğu gibi bazı ahşap dekoratif kuyularda da doğal olmasa da yapay olarak içine su doldurma sağlanabilir. Bu da gerçek bir görünüm ve içerik kazandırır. Kuyunun içindeki su, elektrikli su motoru ile çalışarak devinim sağlar.

Dekoratif su kuyularının yanında doğallarında olduğu gibi taşlar bulunur. Bu taşlar da dekoratiftir ve gerçekliği artırmak, bahçeyle uyumu yakalamak açısından önemli bir görev üstlenir. Bahçe bibloları, çakıl taşları kuyunun yarattığı ambiyansı tamamlar niteliktedir. Bu yüzden kuyunun yanında tercih edilir.

Küllük Şeklindeki Dekoratif Su Kuyuları

Su kuyuları çok küçük şekillerde de belli amaçlarda kullanılabilir. Örneğin küllük şeklindeki su kuyuları mevcuttur. Yine tercihe göre mumluk gibi başka amaçlarla da minyatür halleri işlev görebilir. Salt olarak da küçük su kuyuları evde aksesuar niteliğinde sehpaların üzerine ya da ofislerde masa üzerine konularak kullanım görebilir. Farklı amaçlar için kullanılan su kuyuları anlamlı bir dekoratif üründür.

Evinize Renklerin Gücüyle Farklı Bir Hava Katın: Renkli Ev Dekorasyonu

Dekorasyon fikirleri arasından renkli ev dekorasyonu yapmak için sizi mutlu eden, rahat hissettiren renkleri tercih ederek bir araştırma yapmanız, dekorasyon planlama aşaması için sizi oldukça rahat ettirecektir.

Çalışma Masası Fikirleri!

Çalışma Masası Fikirleri! Her işimizi bilgisayar ile hallettiğimiz şu dönemde, evimizde çalışma alanları oluşturmak kaçınılmaz bir hal aldı. Pek çoğumuz mesai saatleri dışında evden de...

Kardeş Odaları İçin Dekorasyon Fikirleri!

Ailenizde birden fazla çocuk varsa, kardeşlerin odaları önemli bir sorun haline gelebilir. Çoğu çocuk kendine ait ayrı bir odası olsun ister, ancak bazen şartlar...