Kendin Yap Dekorasyon Fikirleri: Dekoratif Mum Modelleri ve Yapımı!

Kendin Yap Dekorasyon Fikirleri: Dekoratif Mum Modelleri ve Yapımı! Mum Işığının Faydası Nelerdir? Detaylar İçin...

Elektriğin icadından önce mumlar gaz lambalarıyla birlikte karanlığı aydınlatmanın en önemli araçları olmuşlardır. Günlük hayatta fazla işimize yaramıyor gibi görünse de aslında mumlar eski çağlardan beri önemli bir ev eşyasıdır.

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte sadece süs amaçlı kullanılmaya başlayan bu güzel eşyaların birçok çeşidi var. Özellikle büyük alışveriş merkezlerinde her çeşit mumu bulmak mümkün. Kokulu, renkli ve farklı şekillerdeki mumlar her zevke hitap edebiliyor.

Kendin Yap Dekorasyon Fikirleri: Dekoratif Mum Modelleri ve Yapımı
Kendin Yap Dekorasyon Fikirleri: Dekoratif Mum Modelleri ve Yapımı

Doğum günlerinde pasta süsü olan, kişinin kaç yaşında olduğunu ifade eden ve doğum günü sahibini dilek tutup iyi hissetmesini sağlayan mumlar aslında hayatımızın birçok yerinde bizimle.

Mum Işığının Faydası

Kendin Yap Dekorasyon Fikirleri: Dekoratif Mum Modelleri ve Yapımı
Kendin Yap Dekorasyon Fikirleri: Dekoratif Mum Modelleri ve Yapımı

Son dönemlerde yapılan araştırmalar gösteriyor ki mum ışığının kalp ritmine olumlu yönde etkileri var. İsveç’te bulunan Lund Üniversitesinde yapılan bir araştırmada, mum ışığında yenen yemeğin kalp ritmini olumlu yönde etkilediği görüldü. Eski çağlardan bu yana insanların en eski buluşlarından biri olan mum sadece görsel olarak değil sağlık açısından da bizim için önemli. Ev dekorasyon ürünlerinin başında gelen mum renkleriyle de insan psikolojisini etkilemekte:

  • yeşil mum: hareketin ve verimliliğin rengi olarak görülüyor.
  • mavi mum: içsel yetenekleri bulmada en etkili mum olarak kabul ediliyor.
  • kırmızı mum: romantizmin ve aşkın mumu olarak belirtiliyor.
  • turuncu mum: neşeyi ve yaratıcılığı arttırdığı iddia ediliyor.
  • mor ve eflatun mum: bu renk mumların kişide başarı isteğini harekete geçirdiği ifade ediliyor.

Kendin Yap Dekorasyon Fikirleri: Dekoratif Mum Modelleri ve Yapımı
Kendin Yap Dekorasyon Fikirleri: Dekoratif Mum Modelleri ve Yapımı

Bu bilgilerden yola çıkılacak olursa mum sadece dekorasyon için değil, aynı zamanda da sağlık için insanlar açısından önemli bir eşya. Eşinizle yiyeceğiniz romantik bir akşam yemeğinde küçük, dekoratif bir mum yakmak hem sizin hem de eşinizin hoşuna gidecektir. Özellikle doğum günü, sevgililer günü, evlilik yıl dönümü gibi özel günlerde bunu yapmak eşiniz için hoş bir jest olabilir. Mumun kokusunun farklı ve özel olmasına dikkat etmeniz de faydalı olacaktır. Son dönemlerde dekorasyon için hazırlanan kokulu mumlar sizin için biçilmiş kaftan. Sadece eşinizin hangi kokuyu sevdiğine dikkat edip o kokuya sahip mumu almak yemeğinizi daha güzel ve daha özel bir hale getirecektir.

Dini anlayış içerisinde de kendine yer bulan mum farklı dinlerde farklı anlamları içermektedir. Budistler mumu meditasyon sırasında rahatlama aracı olarak kullanmaktadırlar. Hinduizmde mum mantığın ve aydınlanmanın sembolüdür. Musevilikte ise cuma akşamları Havdalah ritüeli sırasında mum yakılır. Mum, aslında sadece bir süs eşyası değil insanlar için birçok anlam taşıyan önemli bir buluştur.

Dekorasyon Aksesuarı Olarak Dekoratif Düğme Modelleri!

Dekoratif düğme modelleri şık durduğu için birçok alanda ve üründe kullanımı karşımıza çıkmakta. Tamamlayıcı görüntüsünden dolayı da tercih edilmesi çoğunlukta.

Dekoratif Tekzen Duvar Kağıdı Modelleriyle Masal Gibi Evler!

Dekoratif Tekzen Duvar Kağıdı Modelleriyle Masal Gibi Evler! Evin genel mobilyalarını değiştirmenize gerek kalmadan, küçük bir değişiklik ile büyük farklar yaratmanızı mümkün kılan duvar kağıdı...

Kahvaltı Takımı Modelleri ile Daha Şık Sofralar!

Yeni bir güne uyandığımızda üzerimizdeki mahmurluğu atmak ve güne enerjik başlamak için kahvaltıya ihtiyaç duyarız. Genel günümüz başladığımız gibi geçiyor. Güne güzel başlamanın güzel...