Kapı-Pencere Nasıl Boyanır!

Kapı-Pencere Nasıl Boyanır! Kapı ve Pencerelerde Uygulanan Boya Genellikle Yağlı Boyadır! Detaylar İçin...

Kapı ve pencerelerde uygulanan boya genellikle yağlı boyadır. Gerçi günümüzde sıklıkla pimapen kullanıldığı için boya gerektirmez ancak ahşap çerçeve tercih edenler için boyası ve bakımı gerekir. Ev içinde kapılar için de boyama gerekecektir. Bu uygulamaları kendimiz yapabiliriz. Ahşap boyama duvar boyamaktan biraz daha zordur. Kapı ve pencereler duvarlar boyandıktan ve kuruduktan sonra boyanır.

Boya seçimi ise genellikle yağlı boya, ahşap koruyucu, vernik gibi ürünlerdir. Eğer malzeme ahşap rengi ise vernik veya ahşap koruyucu yeterli olur. Ancak beyaz, kahverengi gibi renkli ise o zaman bu renk bir yağlı boya almak gerekir. Ahşap boyarken ahşabın liflerinin yönünde boyayı sürmek gerekir. Kaliteli bir fırça kullanmak işimizi kolaylaştırır. Fırça boyaya yedirilir ve aşağı- yukarı şeritler halinde sürülür.

Kapılar ise kabartmalı ise önce en yüksek kabartamadan boyama işlemine başlanır. Düz ise rulo ile rahatça boyanabilir.   Pencere veya kapı boyarken eski boyasının aynısından yapmak işi kolaylaştıran bir faktördür. Ancak farklı bir renk boya uygulamak isteniyorsa o zaman eski boya zımparalanır.

Ayrıca pencere veya kapılarda vernik varsa bu da boyamadan önce zımpara ile çıkarılır. Boya en az iki kat uygulanmalıdır. Vernik ise bir kat uygulanır 1-2 saat beklenir ve daha sonra 2. Kat uygulanır. Yağlı boya kullanılıyorsa gene iki kat uygulama yapılır. Ancak birinci katın kuruması beklenir daha sonra ikinci kat yapılır.

Bebek Odası Dekorasyonu İçin Pratik Fikirler

Bebek odaları, bir evde en eğlenceli bir şekilde dekore edilebilen odalardan biri olurken, aynı zamanda en çok dikkat edilen odalarında başında gelir.

Renk Trendleri Olarak: Tropikal ve Yeşil

Bu yılın ev dekorasyonu trendleri arasında yeşil ev dekorasyonu bulunuyor. Hem doğayı yansıtması hem de huzur veren anlamıyla yeşil ev dekorasyonları!

Romantik Bir Yatak Odası İçin 5 Dekorasyon Önerisi!

Yatak odası evin en romantik bölümüdür. Dışarıdan her ne kadar yatma amaçlı kullanıldığı düşünülse de yatak odaları sizi günün stresinden arındıran ve çocuklardan uzaklaşarak...