Halı örtüsü modelleri çoğu evde kullanılan, halıları kirlenmekten ve çeşitli etkenlerden koruyan yardımcı ürünlerdir. Bu ürünler sayesinde halılar daha uzun süre temiz kalabilmektedir. Ayrıca tozlanmaya karşı da halı örtüleri oldukça işe yaramaktadır. Halının tüylü yüzeyine karşın halı örtülerinin tüysüz yüzeyi de ayrıca kullanışlıdır. Bu ürünler genelde kolay yıkanabilir, ince ve sağlam ürünlerdir. Makinede yıkanabilmesi nedeniyle birçok ev hanımı halı temizliği ile uğraşmaktansa halı örtüsünü temizlemeyi seçtiğinden halıların yüzeyini halı örtüsü ile kaplamaktadır.

Halı örtüleri çeşitli model, renk ve kalitede karşımıza çıkıyor.

Her Tarza Uygun Halı Örtüsü Modelleri

  • Lastikli Halı Örtüleri

Bu halı örtüleri adından da anlaşılacağı gibi dört tarafı lastikli olarak üretilmektedir. Bu sayede halı üzerindeki örtü kayıp bozulmuyor. Sürekli düzeltmek zorunda kalmıyorsunuz ve salonda ya da odada dağınık bir görüntü oluşmasını da önlüyor. Halıların çay, kahve ya da diğer sebeplerden kirlenmesini önlemek için kullanılan bu örtüleri dilediğiniz zaman yıkayabiliyorsunuz. Üstelik makinede kolayca temizlenebiliyor. Çoğunluğu makinede yıkanan ürünler olmakla birlikte yine de kullanma talimatlarına bakmanızı öneririz.

Eski halı örtülerine baktığımızda lastiksiz ve halının üzerine düz olarak yerleştirildiğini görüyoruz. Fakat zaten ince olan bu örtüler lastiksiz kullanımlarda halının üzerinden toplanıp dağınık bir görüntü vermektedir. Halının tüylü yüzeyi üzerinden kolayca sıyrılan bu ürünlerden çok fazla faydalanılmamaktadır. Bu nedenle lastikli halı örtülerinin kullanımı daha kolaydır.

  • Desenli Halı Örtüleri

Halı örtüsü kullanımına karşı ön yargılı olan pek çok kişi var. Hem kat kat örtü kullanmak istemediklerinden hem de güzelim halının desenlerini ve modelini kapatmak istemediklerinden halı örtüsü modelleri konusunda tereddüt edebiliyorlar. Şu an son aşamadaki halı örtülerine baktığımızda bu düşünceyi çürütecek nitelikte şık ve modern örtülerle karşılaşabiliyoruz. Bakıldığında halıdan farkı olmayan desen ve motiflerle karşılaşıyoruz. Halı örtüsü modeli konusunda oldukça farklı ve zevkli tasarımlar halılarınızla buluşmayı bekliyor. Bu örtülerin yüzeylerine baktığınızda ise kimisinin daha düz kimisinin ise yumuşak bir dokuda olduğunu göreceksiniz. Yani tercihinize göre halı modeline yakın olan örtüler bulabilirsiniz. Şık ve modern salonlarınıza uygun halı örtüsü modelleri özellikle lastikli olması nedeniyle halı görünümünü aratmıyor. Lastikli örtüler dört taraftan halıya tutunduğu ve halıya sabitlendiği için herhangi bir kırışıklık ya da toplanma olmuyor.

Halı örtülerine baktığımızda gül ve çiçek desenli halı örtüleri, geometrik desenli halı örtüleri, asimetrik desenlerden oluşan halı örtüleri ve taş desenli halı örtüleri gibi çeşitlerle karşılaşıyoruz. Renkler de alabildiğine çeşitli ve canlı olarak karşımıza çıkıyor. Buradan da anlaşılıyor ki ister mütevazi ve renkli bir salonunuz olsun isterse modern dizayna sahip bir salon olsun. Her türlü tarza uygun halı örtüsü bulabilmek mümkün. Özellikle şık ve pahalı halılarınızın sık yıkanamadığını ve yıkamasının da meşakkatli olduğunu düşünürsek halı örtüsü kullanmak mantıklı görünüyor.

  • Desensiz Halı Örtüleri

Halı örtülerini desenli ve desensiz olarak ayırmamızın nedeni tamamen halı ve salon tarzınızla ilgili bir durum. Her ne kadar desenli ve şık halı örtüleri mevcut olsa da sizin salonunuzu dekorasyonuna uyum sağlamayabilir. Yani özelikle modern stile göre döşenmiş bir oda ya da salona sahipseniz desenli örtüler sizin için doğru seçim olmayabilir. Ama üzülmeyin her tarza uygun halı örtüleri üretiliyor ve özel dikim de yapılabiliyor. Desensiz halı örtüsü modelleri genelde tek renkten oluşuyor. Bu nedenle sade tasarımlı mekânlara da çok rahat uyum sağlıyor. Bu örtüler sarı, kahve, krem, pudra gibi istediğiniz her renkte özel olarak dikilebiliyor. Aynı renklerin hazır ürünlerinden de faydalanabilirsiniz. Karşıdan bakıldığında halıya tam olarak oturan ve yadırganmayan bu ürünlerin lastikli olması da bu ürünlerin başka bir artısı oluyor. Dört köşesinden halıya sabitlenen bu halı örtüsü modellerinin halıya yapışan kumaşlarını tercih ederseniz tamamen düz duracaktır.

Halı Örtüsü Seçimi

Halı örtüleri halıların kirlenmesini önleyen koruyucu ürünler olduğundan alırken de titiz olunmalıdır. Halının yüzeyi örtü ile kaplanacağından alınan örtünün şık bir görünümünün olması sizin yararınıza olacaktır. Bunun dışında en önemlisi halı örtüsünün üretildiği malzemenin özellikleridir. Her şeyden önce amaç örtünün halı üzerinde bozulmadan durmasını sağlamaktır. Bu nedenle kaymaz örtüleri tercih etmeniz gerekir. Ancak genelde örtülerin kaymasını tamamen önlemek mümkün değildir. Böyle durumlarda ise lastikli halı örtüsü modelleri tercih edilebilir. Böylece halınızın dört tarafına sabitlediğiniz lastikli örtüler ile rahat edebilirsiniz.

Halı örtüsü seçerken dikkat etmeniz gereken başka bir detay da örtünün anti bakteriyel malzemeden üretilmesidir. Böylece daha sağlıklı bir ev ortamı sağlayabilirsiniz. Ürünün çekmemesi ve tüylenme yapmaması da diğer önemli detaylardır.

Halı Örtüsünün Ebatları: Herkesin kullandığı halının boy ve ebatları birbirinden farklıdır. Bu nedenle de halı örtüsü almadan önce kullandığınız halının en ve boyunu ölçmeniz gerekir. Kendi halınıza uygun bir örtü bulamazsanız özel dikim yaptırabilirsiniz. Ama genellikle her tarza ve bütün ebatlara uygun halı örtüsü modelleri bulunuyor.