Guguklu saat modelleri çocukluğumuzun unutulmayan en sevimli saat modelleridir. Eskiye ve çocukluk yıllarına duyulan özlemi canlandıran bu saatlerin tarihinin aslen Almanya ve Fransa’ya dayandığı biliniyor. Fakat sadece bu ülkelerde sınırlı kalmayıp zamanla herkesin hayatında yer etmeyi başarmış saat modelleridir. Guguklu saatler genelde duvar saati olarak tasarlanmıştır. Guguk ismi ise guguk kuşundan almaktadır. Bu saatte her saat başında başını uzatıp guguk sesini çıkaran bir kuş bulunur. Bazen bu sesle birlikte klasik müzik de duyulur. Böylece saat başının geldiğini size guguk sesi haber verir.

Günümüzde pek çok dekoratif duvar saati bulunsa da guguklu saatlerin yeri hepsinden ayrı duruyor. Bu saatlerle geçmişe bir yolculuk yapabilirsiniz. Her saat başı çalan guguk sesiyle eğlenebilir ve evinize neşe getirebilirsiniz.

Geçmişten Günümüze Guguklu Saatler

Guguklu saatler ilginizi çekiyorsa onların da kendi içinde çok çeşitli modellere sahip olduğunu bilmelisiniz. Birbirinden hoş guguklu saatlerden birini eviniz için alabilirsiniz.

Sade Modeller: İlk olarak hem sade hem de guguk kuşunun mizacına uygun ev biçiminde olan guguklu saatleri önerebiliriz. Bu saatler tamamen kuşun yuvalandığı ev görünümündedir. Her saat başında yelkovan tam olarak 12’yi gösterdiğinde guguk kuşunun kendini gösterdiğini ve ötmeye başladığını fark edeceksiniz.

Gösterişli Modeller: Diğer bir guguklu saat modeli ise en gösterişli modellerden biridir. Bu model diğerlerine oranla daha büyüktür. Adeta bir ev görünümündedir. Bu ev görünümündeki saatin pencereleri, balkon kısmı, önünde bahçe ve ağaç motifleri de bulunmaktadır. Yani karşıdan bakıldığında çok sevimli ve cıvıl cıvıl bir ev görüntüsünde olan guguklu saatlerdir.

Oymalı Guguklu Saatler: Guguklu saatlerin bir kısmı da oymalı modellerdir. Oymalı guguklu saat modellerinde bütün detaylar oyma tekniğiyle eklenmiştir. Bu saatler daha tarihî bir görünüm içindedir.

Otantik Guguklu Saat Modelleri: Guguklu saatlerin hemen hepsi tarihi bir görünüm içindedir. Fakat bazılarında bu özellik daha belirgindir. Yani belli dönemlerin motiflerini yansıtan saatler de vardır. İşte otantik saatler içinde Osmanlı motifli guguklu saatleri örnek verebiliriz. Bu saatlerin etrafında genelde lale ve yaprak desenleri bulunur.

Modern Guguklu Saat Modelleri: Guguklu saatlerin nostaljik bir görünümü vardır. fakat zamanla modern tasarımlar da üretilmiştir. Kare biçimindeki saatlerin genelde tek renk üzerine ağaç motifli olanları tasarlanmaktadır. Bu ağaç dalı üzerine guguk kuşunun bölmesi eklenmiştir. Guguk kuşu adeta dalların üzerine konmuş gibi duruyor ve saat başında ötmeye başlıyor.

En Sevimli Guguklu Saat Modelleri

Bilindiği gibi guguklu saatler guguk kuşundan yola çıkarak tasarlanmıştır. Ve her saat başı geldiğinde de guguk kuşu yuvasının içinden dışarı çıkarak ötmeye başlar. Ancak yeni ve çocuklara özel tasarımlarda bu sıradanlığın dışına çıkılmıştır. Daha küçük ebatlarda ve pembe, mavi gibi guguklu saatlerin içinden guguk kuşu değil de bir fil çıkıyor. Evet, ilginç ama doğru. Hem sıradanlıktan kurtulmak hem de çocuklar için farklı alternatifler sunmak adına bu saatleri kullanabilirsiniz.

Kuş Yuvasından Saatler: Guguklu saatleri kuş yuvası formatında kullanmayı deneyebilirsiniz. Bu kuş yuvaları saat mekanizmasıyla ve guguk kuşu formatıyla dekoratif modeller olarak ilgi görüyor.

İşte guguklu saat modelleri geçmişten günümüze bu şekilde bir değişim geçirmiştir. Hâlâ eski tasarımlarıyla da gündeme gelmektedir. İster eski ve sevimli modellerini ister yeni ve modern modellerini tercih edebilirsiniz. Her şekilde saat başında o guguk kuşunun sesini duyacaksınız. Evinize hareketlilik katacak olan bu guguklu saatler size çocuksu bir sevinç verecektir.