Fırın Temizliği Nasıl Yapılır?

Fırın Temizliği Nasıl Yapılır? Pişirme Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekenler. Detaylar İçin...

Evlerimizin olmazsa olmaz parçalarından birisidir fırın. Günlük hayatta yaptığımız birçok yemekte işimizi kolaylaştırırken temizliği de bir o kadar göz korkutacak cinstendir. İnatçı lekelerin ve yağların kullanım süresinde iyice yerleştiği fırınları temizlemek elbette kolay değildir. Fakat püf noktalarına dikkat edilirse temizlemek oldukça kolay olacaktır.

İleri teknoloji sayesinde günümüzde fırınlara kendi kendini temizleme özelliği de eklenmeye başlamıştır. Eğer böyle bir fırın kullanıyorsanız ticari deterjanlar kullanmakta fayda var.

Fırın temizliğini kendiniz yapıyorsanız en uygun zaman fırının ılık olduğu zamanlardır. Isı lekeleri yumuşatacağından temizliği daha kolay olacaktır.

Pişirme Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Et yemeklerini pişirirken fırın torbası ya da üzerini kaplamak için alüminyum folyo kullanılması pişerken yemeğin yağ ve suyunun sıçramasına engel olduğundan fırının temiz kalmasını sağlayacaktır.
  • Kek, puding, güveç gibi damlama ihtimali olan yiyeceklerin altına tepsi ya da kağıt konulursa fırının kirlenme süresini daha da geciktirebilirsiniz.
  • Fırını silerken ılık ve bezin ıslak olması gerekir. Ayrıca bezi amonyaklı suya batırmanız temizliği hem hızlandıracak hem de kolaylaştıracaktır.

  • Fırın temizleyicisinin olmadığı zamanlarda amonyak kurtarıcı olacaktır. Fırının kenarlarını, çerçevelerini amonyak dökülmüş bezle silerseniz rahatlıkla temizlenecektir. Yarım bardak amonyak ve bezi bir çay bardağına koyup fırının kapağını kapatırsanız amonyağın dumanıyla yağlar yavaş yavaş çözülecektir. 8 saat kadar bekledikten sonra köpüklü sünger yardımıyla fırını silerseniz temizlenecektir. Sonrasında temiz bir bezle de silmeyi unutmayın.
  • Ocak ya da fırınlarınızı zarar verecek, çizecek ürünler kullanmamanız gerekir. Bunun yerine kremsi formdaki bir deterjan ve nemli bir bez yardımıyla silmeniz kullandığınız aletlerin ömrünü uzatacaktır.
  • Fırın ve ocak temizliğinde kullanılan kimyasal ürünler sağlığınıza zarar verebilir. Bu yüzden temizliği yaparken eldiven kullanmanız ve mutfağı havalandırmanız gerekir.

Tek Kişilik Pike Takımı Modelleri!

Tek kişilik pike takımı modelleri içerisinde pike, çarşaf ve yastık kılıfını barından takımlardır. Boyutlarına dikkat edilerek alınmalıdırlar. Eğer misafir odaları için alınıyorlarsa çok iddialı olmayan...

Oturma Odanıza Pozitif Enerji Katmak İçin 14 Tüyo!

Oturma odası evin merkezi bir nevi kalbidir. Hem ailemizle vakit geçirdiğimiz hem de misafirlerimizi ağırladığımız alanlardır. Bu odada doğru seçilen mobilyalar, renkler kısaca yapılan...

Stüdyo Daire Dekorasyonu Fikirleri!

Stüdyo Daire Dekorasyonu Fikirleri! Tek başına yaşayanlar için ilk seçeneklerinden olan stüdyo daireler, genelde tek odalı oldukları için dekorasyonları da bir hayli önemlidir. Doğru dekore...