Ev dekorasyonunun önemli parçalarından biri de salon halısı modelleri olarak karşımıza çıkıyor. Dekorasyonu tamamlayan en önemli unsurlardan biridir. Seçtiğiniz halı modeli ile salon şıklığını doğrudan etkilemiş olursunuz. Ya da istediğiniz kadar şık ve tarz mobilya takımları seçin onları fark etmemizi sağlayan yine halılardır. Halınızın modeli, malzemesi ve kullanım alanına uygunluğu dekorasyonunuzu da etkileyecektir.

Salon halıları deri halılar, peluş halılar ve patchwork halı gibi modelleriyle çeşitlilik gösteriyor. Ayrıca kullanım alanına göre de kaymaz halı ve anti alerjik halı gibi modelleri ile de kendini gösteriyor. Bütün bu çeşitliliğin içinden doğru seçim yapmak tamamen ne aradığımız ile ilgilidir. Sade mi, modern mi yoksa klasik bir halı mı arıyorsunuz? Aslen aradığınız halıyı diğer salon mobilyaları ve takımlarından da ayıramazsınız. Yani tarzınız net olmalı ve bütün dekorasyon unsurları da aynı tarzı yansıtmalıdır.

Salon Şıklığını Halılarla Tamamlayın

Bir salondan içeri girer girmez ilk önce halıları fark edersiniz. Ev içinde en geniş alan onlara ayrılır. Halının rengi, modeli ve büyüklüğüyle salonlarınızı ferahlatabilirsiniz. İster yün halı olsun isterse deri ya da diğer ürünler. Bütçenize uygun modellerle şık bir dekor tasarlayabilirsiniz. Bunun için halı modelleri ile ilgili yeterli bilginizin olması gerekiyor.

  • Peluş Halı Modelleri

Peluş salon halısı modelleri son yıllarda oldukça revaçta olan modellerdir. Gün geçtikçe evlerimizde daha çok yer buluyor ve bu halılara daha çok alışıyoruz. Hem görüntüsüyle hem de üstüne basıldığında ne kadar yumuşak ve rahat olduğunu fark ediyoruz. Peluş halılar deri halı modellerine en yakın olan halılardır. Eğer deri modelleri seviyor fakat deri kullanmak istemiyorsanız bu modelleri önerebiliriz. Peluş modelleri kullanmanın başka avantajlı yönleri de var. Peluş halılar anti alerjik olarak üretiliyor. Bu nedenle alerjik problemleri olanlar ve halı tozundan etkilenenler genelde peluş halıları tercih ediyor. Malzemesi akrilik. Akrilik ve modakrilik özellikte olan bu halılar hayvan kılına çok yakındır. Bu nedenle de rahatlığı ve yumuşaklığı nedeniyle oldukça ilgi görüyor. Aynı zamanda bu halıların yanmazlık özelliği de bulunuyor.

Şekil bakımından da farklı şekil ve modellerle karşımıza çıkıyor. Peluş halılar sadece salon halısı olarak değil; yatak odası, çocuk odası ve banyo ve klozet takımı olarak da üretiliyor. Hatta banyolarda en çok tercih edilen ürünler peluş ürünlerdir. Çocuk odaları için de çocukların dünyasına özel şekil, tasarım ve modeller üretiliyor. Çeşitli hayvan şekilli peluş halılar ile çocuklara da hitap etmek amaçlanıyor.

Salonlarınız için de çeşitli kalınlıkta ve ebatlarda peluş halılar bulunuyor. Kış için normal kalınlıkta halılar seçebileceğiniz gibi yaza özel ince modeller de tasarlanıyor. Bunca çeşit ve seçenek arasından aradığınız peluş halı modelini bulabilirsiniz.

Patchwork Halı Modelleri

Patchwork halılar hem modern görünümü hem de rahat kullanımı ile dikkati çekiyor. Bu halılar eski bir geleneğin devamı niteliğinde görülüyor. Bizim kültürümüzde kırk yama dediğimiz üslupla tasarlanan modeller karşımıza patchwork olarak çıkıyor. orijinal patchwork halılar bu yöntemle hazırlanıyor. Orijinal ifadesini kullanıyoruz çünkü bu modellerin hepsi orijinal patchwork değil.

Patchwork salon halısı modelleri görüntü itibariyle tam da kırk yamaya benziyor. Genelde kare ya da dikdörtgen parçalardan oluşuyor. Bu kare parçalar da çeşitli renkleri barındırıyor. Bu nedenle bu halılar genelde hem canlı, renkli hem de modern bir görünüm sağlayabiliyor. Ancak stil olarak country gibi renklerin ve desenlerin Hakim olduğu salon dekorasyonlarına uyum sağlayabiliyor. Siz de isterseniz bu renkli ve parçalı yamalı görünümlü halı modelini tercih edebilirsiniz.

Deri Salon Halıları

Salon halıları içinde ayrı bir yeri olan deri halılar büyük bir emek ve özenle üretiliyor. Aslında deri halı kategorisindeki bütün halılar orijinal deri olmuyor. Bir kısmı da suni deriden üretiliyor. Fakat orijinal deriden üretilenleri de farklı hayvan derilerinden tasarlanıyor. Nubuk, süet, napa, merino ve yabani havan derisi gibi çeşitli türdeki derilerden üretiliyor. Nubuk büyük baş hayvan derisine verilen isimdir. Süet deri de küçükbaş hayvanlar için daha çok keçi derisi için kullanılıyor. Napa da koyun derisine verilen addır. Bunların dışında merino ve yabani hayvan derileri ile de karşılaşıyoruz. Bu deri modelleri çeşitli yöntemlerle işlenip halı olarak karşımıza çıkıyor.

İstediğiniz renk ve desende deri halıyı salonlarınız için tercih edebilir ve salon şıklığınızı tamamlayabilirsiniz.

Deri Halıların Bakımı: Deri halı almak bazen kullanımı ve bakımı açısından kafalarda soru işareti bırakabiliyor. Deri halıları yılda bir kez bakımdan geçirmeniz gerekiyor. Onun dışında temizliğini nemli bir bezle silerek yapmanız gerekir. Ardından da kurulama işlemi yapılıyor.

Bütün bu bilgilerden de anlaşılacağı gibi hemen her çeşit salon halısı modelleri ile şık ve dekoratif salonlar sizin olabilir. Doğru modelleri doğru parçalarla birleştirdiğinizde istediğiniz zarafete kavuşabilirsiniz. Bunun için mümkünse bütün salon mobilya ve aksesuarlarını birlikte almanız faydalı olacaktır. Farklı zamanlar da ya da eşya yenileme durumlarında ise mevcut salon stilinize uygun halılar seçmelisiniz.