Evde Kolay Ponpon Yapımı

Evde Kolay Ponpon Yapımı! Ponpon Nasıl Yapılır?Detaylar İçin...

Evde kolay ponpon yapımı herkesin rahatlıkla uygulayabileceği bir kendin yap çalışmasıdır. Ponpon adı verilen küçük top şeklindeki nesneler ile birçok süsleme ve dekor ürünü yapılabilmektedir. Küçük yün ponponlar çocukların kıyafetlerini süslemek için kullanılırken daha büyük boyuttaki ponponlar farklı şekillerde değerlendirilebilir. Ponpon yapmak için yün, penye ip, kumaş gibi farklı malzemeler kullanılabilmektedir. Biz bugün sizlerle yün ip ile ponpon yapımını paylaşıyoruz. Elinizde artık ipler varsa bunları atmak yerine onlardan ponpon yaparak değerlendirmeniz mümkün. Rengarenk bir ponpon yapmak isterseniz gerekli malzemeleri ve yapım aşamasını aşağıda bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler:

  • İstediğiniz renkte yün ip
  • Yuvarlak bir halka
  • Makas

Ponpon Nasıl Yapılır?

Yün ip ile ponpon yapmak için çatal, karton, şişe ya da parmaklarınızı kullanabileceğiniz gibi halka şeklinde bir nesne de kullanabilirsiniz. Bu halka karton, metal ya da plastikten olabilir. Elinizde düz halka şeklinde bir bilezik varsa onu da bu uygulamayı yapmak için kullanabilirsiniz.

İlk adımda ipi halkanın üzerine sıkı bir şekilde dolayın. Büyük ve dolgun bir ponpon yapmak isterseniz ipi halkanın üzerine mümkün olduğunca fazla kat olarak sarmanız gerekiyor.

İpi halkanın üzerine sardıktan sonra sıra geldi bunu ponpona dönüştürmeye. Makas ile bir parça ip kesin ve bunu halkaya sardığınız ipin tam ortasına sıkı bir şekilde bağlayın.

Bu şekilde halkanın üzerinde fiyonga benzer bir şekil oluşacak. Daha sonra bu fiyongun her iki tarafını da makas yardımı ile kesin.

İp öbeğini halkadan çıkardıktan sonra bunları elinizle açtırarak kabartın ve son olarak makas yardımı ile arada meydana gelen çıkıntıları keserek uygulamayı tamamlayın.

Yapmış olduğunuz ponponu dekor amaçlı kullanmak isterseniz ipten zincir yaparak bunu ponpona ekleyin ve istediğiniz yere asın. İsterseniz farklı boyutlarda ponponlar yaparak bunları dekoratif bir kasenin içine koyun. Yapacağınız rengarenk ponponların üzerine ağız ve göz yaparak bunları çocuğunuz için sevimli bir oyuncağa da dönüştürebilirsiniz. Rengarenk bir ponpon yapmak isterseniz ebruli iplerden kullanabilirsiniz. Elinizdeki artık iplerden birkaç tanesini birbirine ekleyerek de renkli bir tasarım yapmanız mümkün.

Bu uygulamayı denemek isteyenler için aşağıda evde kolay ponpon yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz. Resmin üzerine tıklayarak projenin detaylarını daha yakından görebilirsiniz.

Çocuk Odalarına Canlılık Katın!

Çocuklarınıza sevimli ve eğlenceli odalar hazırlamak istiyorsanız duvarlarını renklendirmek ile işe başlayabilirsiniz. Bunun için duvar yapışkanlarından faydalanabilirsiniz. Hemen her yapı markette bulabileceğiniz birbirinden renkli...

Her Eve Uygun Dekoratif Tablolar Vardır! Sizinki Nasıl?

Dekoratif tablolar ev dekorasyonu konusunda belki de en eski sayılabilecek dekorasyon objelerinden biridir ve günümüzde hala kullanılmaktadır. Bazen sadece bir tablo ile evinizin bütünlüğünü oluşturduğunuzu...

Bebek Odası Dekorasyonunda Yaratıcılık | Cinsiyeti Belli Olmayan Bebeğe Oda Dekorasyonu!

Kanadalı bir çiftin henüz cinsiyetlerini bilmediği bebekleri için tasarladıkları bu dekorasyon fikri tamamen özgün bir şekilde oluşturulmuş, anne ve babanın da dokunuşlarıyla estetik bir görünüme kavuşmuştur.