Ev Dekorasyonunda Aynaları Doğru Kullanmanın 11 Yolu!

Ev Dekorasyonunda Aynaları Doğru Kullanmanın 11 Yolu! Ayna Modelleri Nasıl Seçilmeli? Dekoratif Aynalar! Detaylar İçin…

Ayna işlevselliğinin yanında ev dekorasyonunda bulunduğu ortama estetik bir hava katar. Kimi zaman evimizi ya da bulunduğumuz ortamı geniş göstersin diye kullanırız kimi zaman aydınlık bir ortam yaratsın diye aynaları tercih ederiz.

Şu bir gerçek ki; hemen hemen her evde hangi amaçla olursa olsun birkaç adet ayna bulunmakta. Aynalar aynı zamanda enerjiyi artıran bir semboldür de. Bundan dolayı ne fazla büyük ne de fazla küçük ayna seçilmeli.

Ev Dekorasyonunda Aynaları Doğru Kullanmanın 11 Yolu!

 • Özellikle boy aynası kullanacaksak, yatak odasında ve portmantoda kullanılan aynaların görüntünüzü kesmeyecek şekilde olmasına özen gösterin. Yoksa bakmak istemeyeceğiniz biçimsiz bir ayna sahibi olursunuz.
 • Ayna kullanacaksak direk karşımıza çıkan yerlerde tercih edilmemeli örneğin banyo kapısının tam karşısında, yatağımızın tam karşısında ve sıcağa yakın olan ocak ve fırın yakınında.
 • Yatak odası içerisinde her tarafta ayna olması enerji düşüklüğü yaratabilir bundan dolayı mümkün olduğunca az ayna kullanmanızda fayda var. Elbise dolabının kapılarında ya da kapağın iç kısmında tercih edilebilir aynı zamanda tuvalet aynası da yine ayna kullanımı için uygun yerlerdir.
 • Evimizin salonunda da aşırı yoğun ayna bulundurmak hem dekoratif olarak hoş olmayacaktır. Üstelik akşamları ışık yandığında avize ve aydınlatmadan gelen ışık aynalara çarpma yapar ve gözü rahatsız eder.
 • Salon yeterince ışık almıyorsa ve pencereler küçük ise özellikle yemek masasının bulunduğu duvarda ayna kullanmak içeriyi daha ferah ve aydınlık gösterecektir. Aydınlatmada da bu tarz bir ayna ışığın dağılıp ortamın aydınlanmasına neden olur.
 • Evinizde şömine varsa bu kısmı hem daha dikkat çekici kılmak hem de daha dekoratif yapmak için büyük bir aynadan yardım alabilirsiniz.

 • Özellikle salon ya da oturma odanızdaki mobilyalar koyu renkli ise ortamı ve mobilyaları yumuşatmak için fazla abartılı olmayan bir ayna tercih edilebilir.
 • Mutfakta ayna kullanımı ise diğer mekânlara göre biraz daha farklı olmalı. Modern ve şık bir görüntü yaratmak için tezgâhın hemen ardına kullanacağınız ayna harika olacaktır. Mekanda çift etki yaratır. Tabi bu ayna dümdüz bir ayna yerine daha dekoratif ve tasarım bir ayna olması daha şık olmasını sağlayacaktır.
 • Evinizde boş bir duvarınız varsa ve nasıl dekore etmeniz gerektiği konusunda kararsız kaldıysanız o zaman çerçeveli bir ayna tercihi doğru bir seçim olacaktır. Özellikle aynı model aynanın birkaç farklı boyutta olanını tercih ederek bunları beraber kullandığınızda harika bir kombinasyon yaratabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken husus ayna aralıkları eşit olmasıdır. Yoksa simetrik olarak rahatsız edici olabilir.
 • Yatak odası ve salon dekorasyonu için farklı bir fikirde mobilyaları ayna ile kaplatmak olabilir. Son zamanlarda oldukça trend olan bu akım konsollarda ve dresuvarda karşımıza çıkmakta. Bu kaplama işi eski gardıroplarınızı yenilemek için bile kullanabilirsiniz. Yatağınızın iki yanına koyacağınız aynalar ile odanızı daha geniş ve ferah göstermeniz mümkün.
 • Giysi odaları genellikle küçük ve portatif olarak olmakla birlikte iç karartıcı mekânlardır. Bu mekanları ferah ve daha geniş göstermek ayna ile mümkün.  Bu tarz alanları büyük göstermek sizin elinizde. Özellikle kıyafet rafların yaslandığı duvar tamamen ayna ile kaplanarak oda devam ediyormuş hissi yaratılabilir. Giysi odanız ile yatak odanızı ayıran kapılarda da yansıtıcı yüzeyler ve reflekte camlar kullanılarak dekoratif hale getirilebilir. Bir ayna kadar yansıma yapan reflekte yüzeyler giysi odanızın içini göstermeden kolaylıkla ışık geçirir ve giysi odanıza gün ışığının rahatlıkla girmesini sağlarlar.

Hazır Dekorasyon Modelleri ve Dekorasyon Firmalarıyla İletişim

Dekorasyon firmaları ile iletişim kurmak ve hazır dekorasyon modellerinden bir tanesini evimiz için uygulamak bazen en ekonomik dekorasyon çözümü olabilmektedir.

Dekoratif Cam Vazo Modelleri Odağınızda!

Dekoratif cam vazo modelleri çeşitliliklerin ve yeniliklerin iyice arttığı günümüzde çok önemli bir noktaya gelmektedir. Çünkü tasarlanan yeni vazo modelleriyle evlerin süs eşyalarına ve çiçeklerin...

Dekoratif Taş Kaplama Uygulamalarıyla Şık Mekanlar!

Taş duvar dekorasyonu, taş duvar panelleri, dekoratif taş duvar kaplama örnekleri ve resimlerini bu sayfamızda detaylı olarak sizler için inceledik... Dekoratif taş kaplama uygulaması örnekleri...