Soba dekorasyonu son zamanların en çok tercih edilenleri arasında. Doğalgaza geçtiğimiz günden beri kullanımı her geçen azalan sobanın popülerliği artmaya başladı.

İnsanlar geçmişten günümüze kadar ısınmak için sobaları kullanmışlardır. Günümüzde popülerliğini kaybetmiş sobaların yerine modern görünümlü sobalar almıştır. Doğalgazın hayatımıza girmesiyle sobalara ilgi azalmıştır. Odun, kömür gibi katı yakacaklarla çalışan sobaların yerini elektrik, sıvı ve gaz sobaları almıştır.

Sobanın Kısa Tarihi

Geçmiş zamanlarda Türklerde bugünkü anlamda soba yoktur. Evler ya kömür mangallarıyla yâda köşelere kurulan ocaklarla ısıtılıyordu. Osmanlı döneminde konak ve saraylarda büyük ocaklar kullanılıyordu. Ocaklarda yakılan odunlar közlüklere alınıp odaların uygun yerlerine ısınmak için konuluyordu. Kültürel etkileşimler yoluyla soba Türkiye’de kullanılmaya başlanmıştır. Tanzimat’la başlayan etkileşimler sonucu soba normal hayatın vazgeçilmezi haline gelmiştir. Türkiye’de yapı bakımı birkaç soba türü kullanılmaktadır. Bunlar; dökme soba, saç soba, çini soba, tuğlalı soba gibi.

Türk sobalarında genellikle odun yakılırdı. Maden kömürünün kullanmaya başlanmasıyla taşkömür ve linyit sobaları yapılmıştır. Bugün doğalgazın kullanılmasıyla doğalgaz sobaları da kullanılmaya başlanmıştır. Son olarak modern ve büyük yapılarda sobanın yerini kalorifer ve kombi sistemi almıştır.

Dekorasyon İçin Soba Önerileri

Günümüzde nostaljik yaşamı çağrıştıran modern soba modelleri üretilmeye başlanmıştır. Bu sobaları; ısınmak, yemek pişirmek ve dekorasyon için kullanmak mümkündür. Tüm bu özellikleri içinde barındıran kuzine (soba) odun ve kömürle kullanılmaktadır. Mutfak dâhil evlerin her alanında bu sobalar kullanılabilir. Önemli olan gerekli planlamaların yapılmasıdır. Kuzine sobalar ise ince uzun olan ve fırın kısmı bulunmayan sobalardır. Kuzine’de ise mutfak için fırın kısmına sahiptir. Her iki tipte dekorasyon ve işlevsellik açısından idealdir. Seçim ise evin büyüklüğü ve kurulacağı yere bağlıdır. Türkiye’de birçok modelini bulmak ve temin etmek mümkündür. Country ve vintage modellerine sahip soba modellerini bulmak mümkündür. Bu sobalarda yemek pişirmekte mümkündür. Evlerde soba dekorasyonu için birçok seçenek bulunmaktadır. Bunlar aşağıdaki gibidir.

Soba Dekorasyonu Fikirleri

  • Endüstriyel Tarzda Ev Dekorasyonu: Endüstriyel tarzda dekore edilmiş evlerde kuzine sobalarını tercih etmek akıllıca olacaktır. Sobalar hem daha uyumlu hemde daha işlevsel olacaktır. Bu tarz tasarımlar için farklı stilde modeller bulmak mümkündür.
  • Minimal Tarzda Ev Dekorasyonu: Bu tarz dekorasyonlarda dikkat edilmesi gereken mekân hacmi, bacaya yakınlık ve modern tasarımlı dekorasyonlar olmalıdır.

  • Country Tarzda Ev Dekorasyonu: Country tarzda dekore edilmiş tüm evler için kuzine ve kuzine sobalar çok uygundur olacaktır.
  • Rustik Ev Dekorasyonu: Ahşap ağırlıklı döşenmiş evler için kuzine sobalar iyi bir tercih olacaktır.
  • Stil Çifti (Endüstriyel ve Rustik): Kuzine soba ile uyumlu bir çift oluşturulabilir. Farklı tarzlar ile farklı dekorasyonlar yaratmak mümkün olmaktadır.