Dekorasyon taşları yüzyıllardır bina inşalarında ve inşa edilmiş binaların iç ve dış cephelerinde kullanılmaktadır. Geçmiş dönemlerde tercih edilme sebepleri doğadan kolay elde edilmeleri ve sertliği nedeni ile güvenli ortamlar sağlamasıydı. Bir diğer ve en önemli etken de sağlamlığı nedeni ile güç simgesi olmasıydı. İlerleyen teknoloji sayesinde yapı malzemelerinin üretimindeki çeşitliliğinin artması, firmaların çok farklı malzemeler sunması ve tercihlerin bu yelpaze içerisinde dağılması dekorasyon taşlarının kullanımının gitgide azalmasına sebep olmuştu. Gelinen noktadaki doğaya ve doğallığa olan özlemin artması, doğal taşların tekrar gündeme gelmesine sebep oldu. Günümüzde dekorasyon taşları ev ve ticari mekanların bahçe duvarlarında, evlerin televizyon ünitelerinde, kolonlarında, yatak odasında, yemek odasında, banyosunda, şömine ve bacalarında… mağaza vitrinlerinde, cafe, restoran, hotel, spa, düğün salonu, ofis gibi ticari mekanlarda çokça tercih edilmekte.

Dekorasyon Taşları Neden Tercih Edilir?

Dekorasyon taşları kullanıldıkları mekan için şıklık sağlar, farklı ambiyanslar yaratır, marjinal görüntü sunar, estetik ve dekoratiftirler. Uygulaması pratik olduğu için montajı kolaydır, tadilat sürecini kısaltırlar. Isı geçirgenliği sağlarlar, içlerinde bulundurdukları mineraller nedeni ile doğal ve sağlıklıdırlar. Nem ve rutubete dayanıklı, uzun ömürlüdürler. Optik özellikleri olduğu için led ile kullanımlarında büyük görsel efekt sağlarlar.

Doğal, sade ama ihtişamlı bir görsellik sunarlar. Üç boyutlu oldukları için aydınlık ve genişlik hissi uyandırırlar, tarihi bir doku, otantik bir hava yaşatırlar ve gücü simgelerler. Düşünülenin aksine temizlikleri çok kolaydır. İlk uygulandığında üretim ve montaj nedeniyle kesimlerden, kırılmalardan kaynaklı olarak çok tozlu olmaları normaldir lakin bu toz temizlendikten sonra asla bir daha bu kadar tozlanmayacaklardır. Elektrik süpürgesinin fırçalı ucu yardımıyla kolaylıkla süpürerek temizleyebilirsiniz. Doğa olaylarına maruz kalan dış cephelerde yaşanabilecek olan kararmalar da sizi korkutmasın, bu kararmalar yağmur gibi rüzgar gibi olaylarla tozların taşınıp taş yüzeylerine yapışmasından kaynaklanır. Çözümü ise taş yüzeyine sirke püskürterek bir süre beklettikten sonra sadece suyla yıkamak kadar kolaydır.

Bir diğer önemli etken de fiyatlarıdır. İlk bakışta hemen hemen aynı görüntüyü sağlıyor gibi duran duvar kağıtları ve strafor ürünlere göre biraz daha maliyetli gözükmektedir. Fakat yukarıda bulunan özellikler göz önünde bulundurulduğu zaman mantıklı bir seçim olacaktır. Doğada vadi, nehir, tepe gibi yerlerde bulunan ya da taş ocaklarından çıkarılan çakıl taşı, mermer, traverten gibi ürünler fabrikalarda işlenir.

Gösterişli Dekorasyon Taşları

Fabrikalar taşları kalite, sertlik, ağırlık, renk, ebat gibi farklı fiziksel özelliklerde işleyerek tuğla, mozaik, eskitme taş, antik taş, çatlatma taş gibi seçenekler halinde piyasaya sunar ve fiyatlandırmaları bu özelliklere göre farklılık gösterir. Bu arada henüz çok bilinmeyen, o nedenle de kullanımı çok yaygın olmayan ama gelecek günlerin trendlerinden olacak bir doğal taş daha vardır ki, o da tuzdur. Genel geçer adıyla Himalaya Tuzu olarak bilinen mineral birçokları tarafından taş olarak kabul edilmediği için bu sınıflandırmada yer almaz lakin yukarıdaki tüm özelliklerin yanında optik özelliği çok daha yüksek olduğu için ışıklı kullanıma çok daha uygun olduğu gibi, tamamen mineral oldukları için çok daha sağlıklıdırlar. Bu arada bilinen en büyük özellikleri astım ve solunum yolu hastalıklarının tedavisi için gerekli olduklarıdır.

Dekorasyon taşları olarak bilinen doğal taşlar bulundukları arazinin karakteristik özelliklerini alır, o yöredeki minerallerin renklerine boyanırlar. İşte bu nedenledir ki taş yapıların bulunduğu bölgelerdeki mimariler birbirinden çok farklıdır.