Duvar kâğıdı seçerken ilgi çekecek modellerden biri de desenli duvar kâğıdı modelleridir. Duvar kâğıdı kullanımı eskiye göre artış göstermiş ve çoğu ev ve iş yerinde kullanılmaya başlanmıştır. Böylelikle bu dekorasyon unsurlarıyla estetik algıyı önemli ölçüde zenginleştirmiş oluyoruz. Salonlarınızı birbirinden farklı duvar kâğıdı modelleri ile son moda dekorasyon stillerine uygun hâle getirebilirsiniz. Tek renk ve düz duvar kâğıtları ile son derece modern bir şekilde salon ve odalarınızı dekore edebilirsiniz. Desenli duvar kâğıdı modellerini ise klasik stil tasarımları salonlarınıza uygulayabilirsiniz. Özellikle avangart model mobilyalarla klasik ve desenli modeller son derece uyumlu olacaktır. Tabi desenden desene de fark var. Geometrik desenler, damask ve klasik desenler, 3 boyutlu modeller hepsi birbirinden farklı stillere hitap eden modellerdir.

Her Stile Uyan Desenli Duvar Kâğıtları

Desenli duvar kâğıtları denince akla ilk gelen modeller genelde klasik modellerdir. Bunun dışında nostalji denince akla gelen ilk modeller ise damask modellerdir. Bu modeller klasik dekorasyonda oldukça dikkat çekiyor. Damask modası her geçen yıl kaybolmadan aksine büyük bir ilgiyle hayatımızda yer etmeye devam ediyor. Bu modeller ile adeta nostaljik filmlerden yansıyan salonların tasarımını yapabiliriz. Yine avangart stil mobilyalarda klasik desenli duvar kağıtlarını kullanmak mantıklı olabilir. Tabi burada desen karmaşası yaratmamak gerekir. Zaten ağır modeller olan avangart modeller ile yine ağır ve karışık duvar kağıdı desenleri birbirine girecek özenle aldığınız mobilyaların bütün havasını söndürecektir. İşte bu yüzden duvar kâğıdının desenleri mobilya takımlarının önüne geçmemelidir.

Desenli duvar kâğıdı ifadesi akla hemen karmaşık modelleri getirmemelidir. Çünkü bazı desenler daha modern ya da bohem stillere de uygun düşmektedir. Özellikle geometrik desenli duvar kâğıtları modern ya da bohem stile de uygun biçimde kullanılabiliyor. Modern çizgilerde tasarlanan bu duvar kâğıtları tek renk olabileceği gibi karışık renkli modellerle de beğeni topluyor.

Gül desenli duvar kâğıdı modelleri, çiçek desenli duvar kâğıdı modelleri, düz renk duvar kâğıdı modelleri ve temalı duvar kâğıdı modelleri farklı stil ve dekorasyonlara hitap eden modellerdir. Bunların içinden temalı duvar kâğıtları son yıllarda giderek ilgiyi üstüne çekmektedir. Söz konusu temalar bilindik desenler yerine bir tablo görünümünde karşımıza çıkıyor. Genelde manzara resimleriyle bilinen bu modeller yeni temalarla özellikle genç nesil için ilgi odağı oluyor.

Temalı Duvar Kâğıdı Modelleri

Desenli duvar kâğıdı modelleri konusu içinde temalı duvar kâğıtlarına da değinmesek olmaz. Çünkü bu yeni ve farklı tasarımlardan haberi olmayan pek çok kişinin bu anlamda tercihi değişebilir. Bundan böyle salon ya da odalarınızın bir duvarı şehir manzaralı olarak dekore edilebiliyor. En sevdiğiniz İstanbul manzarasının kaplandığı bir duvar salonunuza ve dekorunuza anlam katacaktır. Temalı modeller genelde 3 boyutlu olarak tasarlanıyor. 3 boyutlu modellerin özelliği de derinliği olan ve görenlerde gerçeklik hissi uyandıran modellerdir. Şelale manzaralı duvar kâğıtları, ünlü şehirlerin konu edildiği duvar kâğıtları, deniz manzaralı duvar kâğıtları adeta bu manzaraları salonlarınıza taşıyor. Böylelikle mevcut salonunuz olduğundan daha büyük görünüyor. Salonlarınızı daha geniş göstermek için de bu tarz duvar kâğıdı modellerini kullanabilirsiniz. Temalı ya da 3 boyutlu modeller daha çok genç ve bekâr evlerinde ilgi görüyor. Fakat bundan sonra her evde görülebilecek gibi duran bu ilgi çekici modellerin kullanım alanı da günden güne genişliyor. İster şehir ister antik kent ya da manzara temalı olsun zevkinize uygun bir duvar kâğıdı bulmanız mümkün. Desenli duvar kâğıdı modellerini incelerken temalı modellere de bakmanızı öneririz.