Dekorasyon aydınlatması ya da bir diğer değişle dekoratif aydınlatma, binaları, yerleri, mekanları güzelleştirmek için yapılan dekorasyon işleminin en önemli bileşenlerinden birisi haline gelmiştir. İnsan ancak gördüğü ve bildiği şeyi sever ve “güzellik bakanın gözlerindedir.” Bu konu üzerinde durarak aslında görmenin, bakmanın estetik algımızda ne kadar önemli bir yer tuttuğunu anlamaya çalışacağız. İnsanın beş duyu organından birisi olan görme güzelliğin, estetiğin ve uyumun algılanmasında en önemli duyudur diyebiliriz. İnsan gözü, cisimlerden yansıyan ışığın beyine iletilmesi ile görme işlevinde anahtar bir rol oynamaktadır. Ancak gözün görebilmesi için cisimlerin, şeylerin bir ışık ile aydınlatılması gerekir. Elektriğin icadına kadar bu görevi Güneş ve kısmen de insanoğlu tarafından bulunan ateş yerine getirmekteydi.

Dekorasyon aydınlatması, elektriğin icadından sonra önem kazanmıştır. Bu bir şeylerin görünmesini değil başkalarına gösterilmesini estetik kurallarını da dikkate alarak uygulamaktır diye tanımlanabilir. Işık olmadan göremeyeceğimize göre zifiri karanlıkta çok iyi dekore edilmiş ve çok değerli aksesuarlarla bezenmiş mekanların bir değeri olmayacaktır. Bunun içindir ki aydınlatma insan hayatı için ne kadar hayati bir önem arz etmekte ise, uyumu ve estetiğe ulaşmak için yapılan dekorasyonlar için dekoratif aydınlatma da o kadar önemlidir.

Dekorasyon Aydınlatması Bileşenleri

Aydınlatma denilince bileşenleri aslında bellidir; elektrik kaynağı ve bu elektriği ışığa dönüştüren araçlardır yani aydınlatma aygıtlarıdır bunlar; Tavan Lambaları, şeritler, seriler, yer lambaları, masa lambaları, kablosuz şarj ürünleri, abajurlar, duvar aydınlatmaları, led lambalar, ışıldaklardır ve ampullerdir. Dekoratif aydınlatma yaşadığımız evlerin, bahçelerin, çalıştığımız işyerlerinin, gezdiğimiz sokakların, parkların bahçelerin sadece görülmesini değil bunun estetik, güzel, uyumlu, insanı rahatsız etmeyecek ve bütçemizi sarsmayacak bir şekilde yapılması üzerinde durur aynı zamanda.

İyi yapılmış bir dekoratif aydınlatma, mekanlara güzelliğini ve çekiciliğini arttırmaktadır. Bunun yanında, karizma, görsellik, gibi unsurları da ekleyerek mekanlara maddi ve manevi değer katar. Işık insanın görmesini sağlayan şey olduğu için işlevsel yönü bazen estetik yönünün çok ötesinde algılanmaktadır ve buda normaldir. Düşünsenize ışığı olmayan bir resim sergisini, ışıklandırma ve aydınlatılmanın yapılmadığı büyük bir otel veya restorana akşam yemeğine gittiğinizi o zaman ışığın ve aydınlatmanın ne kadar önemli bir fonksiyonunun olduğunu anlayabiliriz.

Dekorasyon aydınlatması ise aydınlatmanın daha çok estetik yönünü oluşturmaktadır. Dekoratif aydınlatma özel bir teknik bilgiyi gerektirdiği için bu konuda bir uzmandan yardım almamız yerinde olacaktır. Dekorasyonda aydınlatma konusunu ele aldığımız yazımıza burada son veriyoruz umarım keyif almışsınızdır.

Görüşmek üzere hoşçakalın…