Dekorasyon sehpalar şüphesiz bir ev için en önemli öğelerden birisidir. Her ne kadar kenarda duruyor gibi görünse de çay, kahve içmek için, başka maksatlar için de kullanım alanımızda olan bir eşyadır. Yine sehpamızı kullanım alanına göre belirlemek daha yararlı olacaktır. Evde bulunan sehpalar genel olarak 2 türlüdür. Bunlardan birisi orta sehpa dediğimiz kanepenin civarında bulunan biraz daha büyükçe olan sehpadır. Bu sehpaların yerleri genellikle sabittir. Ancak bir de daha mobilize olan ufak sehpalar vardır, orta sehpaya erişme zorluğu olanlara yönelik tasarlanmış ve iç içe geçmeli olarak odanın bir köşesinde dururlar. Lazım oldukça oradan çıkarılır ve kullanılırlar. Seçilecek sehpanın özellikle diğer ahşap ürünlerle aynı renkte olması oldukça önemli bir husustur. Yemek masası, halı, duvar gibi şeylerin rengini göz önünde canlandırıp ona göre bir sehpa seçmek gerekmektedir.

Dekorasyon Sehpalar Seçimi ve Oda ile Uyumu

Son dönemlerde mobilya firmaları dekorasyon açısından oldukça göz alıcı ve dikkat çekici sehpa tasarımlarını piyasaya sürmektedir. Salonun büyüklüğüne diğer eşyaların rengine göre sehpa seçilmesi gerekmektedir. Dekorasyon sehpalar çeşitli geometrik şekillerde piyasada kendilerine yer bulmaktadırlar. Bu yer bulmaları kimi zaman yuvarlak, kimi zaman kare, kimi zaman üçgen veya beşgen şeklinde ortaya çıkmaktadır. Fakat kalıplaşmış bir şekil olan kare sehpanın dışında birçok şekilde sehpa bulabilmek de mümkündür.

Odada kullanılan diğer geometrik şekiller de sehpanın hangi şekilde olacağı konusunda önemli bir yer tutar. Örneğin oda daha çok oval biçimde veya yarım daire biçiminde tasarlanmışsa, sehpanın da yuvarlak olması daha uygun olacaktır. Sehpa içinde sehpalar ise son zamanlarda da yer tasarrufu açısından ve kullanışlılığı açısından piyasada kendine yer bulabilmiştir. Hemen hemen her şeyden önce tabii kullanışlılığı çok önemlidir. Sadece şık ve estetik görünüyor diye sehpa almak yanıltıcı bir hareket olacaktır. Öncelikle ihtiyacın belirlenip sonra da estetik ihtiyaçlara göre dekorasyon sehpalar almak zor olsa da odanın dekorasyonu açısından geleceğe yönelik bir hamle yapılabilir. Güzel ve kullanışlı bir sehpa hem misafirlerimizin hizmetine hem de beğenisine sunulabilir.