Dekorasyon saat modelleri evimizin şık görünmesini sağlamasının yanında hem estetik zamanı yönetimi açısından işlevseldir. Ancak zamanın bizi evimizde ele geçirmesine izin vermediğimiz gibi tamamen başıboş da zaman geçiremeyiz. Dolayısıyla bunu organize edecek bir araç olarak saate ihtiyacımız var. Saat dünyası eskiden beri oldukça farklı ve gelişmiş bir yelpazede değerlendirilebilir. İster dijital ister kurmalı birçok farklı dekorasyon saat modelleri mevcuttur. Bu saat modelleri birçok açıdan değerlendirilerek seçilmelidir. Örneğin duvarın büyüklüğü veya diğer eşyalarla uyumu gibi. Evi dekore ettiğimiz kendi tarzımızı yansıttığımız stile göre saat seçiminde bulunmalıyız. Örneğin Pop-Art dekorasyona sahip bir salonda başka stile uygun saat muhakkak çok uygun olmayacaktır. Dolayısıyla tüm bunları değerlendirip saat seçiminde bulunmak gerekir.

Dekorasyon Saat Modelleri ve Tarzı

Dekorasyon saat modelleri oldukça farklı biçimde şu anda piyasada bulunmaktadır. İlk olarak güneş saati, ay saati vs. şekilde ortaya çıkan saat kavramı günümüzde de gelişmiş biçimde devam etmektedir. Örneğin, biraz daha eski zamanlarda “ding-dong” şeklinde öten saatler biraz daha modayken günümüzde artık birçok şeyin dijitalleşmesiyle birlikte dekoratif dijital saatler üretilmektedir. Bunların yanında masa saatleri de bulunmaktadır.

Masa saatleri daha çok ofislerde veya çalışma odalarında tercih edilebilir. Ancak bunların seçiminde çıkardığı ses özellikle ön planda olmamalıdır. Dikkat dağılırsa çalışmamız sekteye uğrayabilir. Bazı saatler Roma rakamıyla tasarlanmıştır. Yine şehir saatleri de buna örnek gösterilebilir. Bazı büyük şehirlerde (sadece evlerde değil) saat kuleleri yapılmış, hem mimari hem de dekorasyon açısından önemli bir noktada bulunmaktadırlar. Bu saatler genelde Roma rakamlarıyla gösterilirler. Kişinin hayat tarzına, dünya görüşüne göre çeşitli resimlerle, takvimlerle hazırlanmış dekorasyon saat modelleri de oldukça kullanışlıdır. Kullanım alanlarına göre de saatleri seçmek yine kullanıcıların faydasına olacak bir şeydir. Örneğin, mutfakta yemek pişirildiği için ocak civarına bir saat konulmalıdır, yatak odasına veya uyunan yere alarmı olan bir masa saati alınması daha faydalı olacaktır çünkü sabah işe yetişmek gerekecektir. Dekorasyon saat modelleri bol seçenekleri ve fiyat aralığı açısından geniş bir kitleye de hitap etmektedir.