Çay bardağı takımı modelleri yeni evlenenlerin ve bu sebeple yeni ev eşyası alacakların karşı koyamayacağı güzellikte tasarlanıyor. En çok bayanların ilgi gösterdiği bu modeller artık evlerin vazgeçilmezi olacağa benziyor.

Biliyoruz ki dekorasyon ve dekoratif ev eşyaları, mutfak eşyaları bizim evlerimizle olan bağımızı güçlendiriyor. Güzelim evlerimizi daha bir güzel yapıyor huzurumuza ortak oluyor diyebiliriz.

Şıklığın en bariz hissedildiği ortamlardan biri de kahvaltı sofralarıdır. Kahvaltı sofralarının iki önemli özelliği var. Birincisi yemek saatleri içinde en sıcak sofralar kahvaltı saatlerinde karşımıza çıkıyor. Sabah vakti güne ilk adımlarımızı kahvaltı ile atıyoruz. Başlangıcımızı kahvaltı vasıtası ile yapıyoruz. Nasıl başlarsan öyle devam eder mantığıyla kahvaltılar bizim hayatımızda önemli bir yere sahip oluyor.

Diğer bir özellik ise sofraların şıklığıdır. Tabi sofraların sıklığı çay bardağı takımı modelleri ve diğer detayların şıklığından geliyor. Zarif çay takımları eşliğinde yapılan bir kahvaltının yeri diğerlerinden ayrılıyor. Kendimize verdiğimiz değer ve evimize gösterdiğimiz hassasiyet bizi daha şık olmaya doğru itiyor.

Çay takımlarına ayrıca gün içinde öğün aralarında ve dost muhabbetlerinde de ihtiyaç duyuyoruz. Muhabbetlerimize şık takımlarımız da eşlik etsin istiyoruz.

Çay bardağı takımı modellerine baktığımızda misafir takımlarından günlük takımlara kadar birçok çeşitle karşılaşıyoruz. Bu çeşitlilik bize stilimizi yansıtma imkânı da sunuyor. Birbirinden şık modeller arasından en yakın bulduğumuz takımları seçip kullanabiliyoruz. Bardak modelleri seçimleri son derece önemlidir.

Çay Takımı Modelleri

Çay bardağı takımı modelleri arasında o kadar çok çeşitle karşılaşıyoruz ki bazen karar vermekte zorlanıyoruz. En iyisi misafir için ayrı günlük kendi kullanacağımız takımları ayrı seçmek gibi görünüyor. Hem böylelikle içimizde kalacağına mutfağımızda duruyor.

İnce Belli Bardaklar: En sık kullandığımız ve yine en rahat kullandığımız çay takımları ince belli bardak takımlarıdır. Nedenine gelince, bu bardaklar en aşina olduğumuz bardaklardır. En eski modellerdir. Yani birinci nedeni bu bardakların daha tanıdık olması ve geleneksel bir özellik taşımasıdır.

Peki ince belli bardaklar neden bu kadar ilgi görüyor? Tiryakiler neden çaylarını özellikle bu bardak modellerinden istiyor? Cevabımız kesinlikle bardağın işlevi olacak. Çünkü ince belli bardakların adından da anlaşılacağı gibi orta kısmı incedir. Ortası daha dar ve alt kısmıyla üst kısmı orta kısma nazaran daha geniştir. Bu da demek oluyor ki şekli itibariyle bu bardaklar çayın daha geç soğumasını sağlıyor. Yani çaylar ince belli bardaklardan daha sıcak içiliyor.

Ajda Bardakları: Son zamanlarda çay bardağı takımı modelleri deyince Ajda bardaklarının girmediği ev neredeyse kalmadı. Ajda bardaklarını tarif edecek olursak ince belli çay bardaklarının daha büyüğü olarak tanımlayabiliriz. Çünkü bu çay bardaklarının normal ince belli bardaktan tek farkı daha iri ve uzun olmasıdır. Son zamanlarda bu bardaklara çeşitli detaylar eklenmiş ve bunların kulplu, desenli olanları da üretilmiştir. Ajda bardaklarını kullanmanın avantajı ise özellikle kalabalıkta ve kahvaltılarda sık sık çay doldurarak zahmete girmemiş oluyorsunuz. Aynı zamanda misafirlerinizin de bu bardaklarla rahat bir kahvaltı yaptığını göreceksiniz. Çayınızı doya doya içmek ve yorulmadan çay servisi yapmak için bu bardaklar en ideal çay bardaklarındandır.

Kulplu Çay BardaklarıÇay bardağı takımı modelleri arasında işlev açısından önerilebileceğimiz diğer bir bardak takımı da kulplu çay bardaklarıdır. Bir nevi büyük fincan görünümünde olan bu bardaklar en çok kahvaltılarda kullanılıyor.

Klasik Çay Takımları

Günlük kullandığınız çay takımları ile misafir takımlarınız ayrı olsun istiyorsanız. Misafirlerinize özel klasik ve desenli çay bardaklarını tercih edebilirsiniz. Bu çay takımları genelde yaldızlı ve işlemelidir. Altın ve gümüş rengi desenleri olan çay bardakları şık misafir takımları olarak kullanılabilir. Peki renk olarak hangisini seçelim derseniz gümüş renkli olanları hem daha şık hem de daha modern duruyor. Her ikisi de gösterişli modeller olmakla birlikte gümüş renkli çay bardakları ile aynı şekilde olan çay tabakları çay servislerinde muhteşem görünüyor.

Bu saydığımız modeller genel çay bardağı modelleridir. Bunun dışında Mevlana model, optikli çay bardağı gibi çay bardağı takımı modelleri de vardır. Mevlana bardakları şekil itibariyle tennure görünümünde karşımıza çıkıyor. Yani semazen kıyafeti şeklinde olan çay bardaklarıdır. Optikli çay bardaklarının ise tabanı kalındır. Diğer ince belli bardaklara göre daha kalın bir duruşu vardır