Bebek Odası Dekorasyonu İçin Pratik Fikirler
Bebek Odası Dekorasyonu İçin Pratik Fikirler

Bebek odaları, bir evde en eğlenceli bir şekilde dekore edilebilen odalardan biri olurken, aynı zamanda en çok dikkat edilen odalarında başında gelir. Bebeklerin hassas cildi yetişkinler gibi her maddeden üretilen mobilyaları, eşyaları ya da oyuncakları kabul etmemektedir.

Bebek Odası Dekorasyonu İçin Pratik Fikirler
Bebek Odası Dekorasyonu İçin Pratik Fikirler

Dolayısıyla bebek odası dekorasyonu yaparken tercih edilecek olan bebek odası takımlarının, süslerinin, aksesuarlarını ve hatta oyuncaklarının bile antialerjik, organik, antibakteriyel ve doğal malzemelerden üretilmiş olması gerekir.

Bebek Odası Süsleri

Ailenin yeni üyesi için bu şirin odaları dekore ederken sıklıkla bebek odası süsleri tercih edilir. Bebek odası dekorasyonunun son trendleri arasında yer alan bebek odası süsleri, genellikle el emeği ve kendin yap türünden olan süslerdir.

Örneğin; keçelerden ya da renkli kumaşlardan yapılan çeşitli şekil ve desenlerdeki süslemeler, kapı için kullanılacak olan organze tül ile süslemeler, kasnaklara renkli kumaşlardan yapılacak olan süslemeler ya da el emeği olan oyuncaklar, bebek odası süslerine örnek olarak gösterilmektedir. Ayrıca bebek odalarında yer alan perdeler için peluş oyuncaklardan perde tutacı yapmak da yine bebek odası süslemeye örnek olarak gösterilebilmektedir.

Bebek Odası Takımları ve Süsleme

Bebek Odası Dekorasyonu İçin Pratik Fikirler
Bebek Odası Dekorasyonu İçin Pratik Fikirler

Bir bebeğin odasını dizayn ederken, dekorasyonu oluşturan yapı taşı bebek odası takımlarıdır. Bebek odası takımları bebeğin sağlığına etki etmeyecek nitelikte tercih edilirken, aynı zamanda güzel bir dekorasyon oluşturacak tarzda olmalıdır. Örneğin; son zamanların bebek odası dekorasyonu trendleri arasında yer alan montessori yataklar ve odalar, hem bebeğin gelişimini desteklerken, hem de odanın dekorasyonunu muhteşem bir hale getirmektedir.

Bebek odası süsleme işleri de, yine tercih edilen mobilyaya göre yapılmalıdır. Bazı bebek odası takımları kendinden süslü olup herhangi bir süslemeye ihtiyaç gerektirmezken, bazı bebek odası takımları ise oldukça sade olup, bebek odası süsleme ile hareketli bir hale getirmeyi gerektirir. Bu nedenle süslemeye geçmeden önce, mobilyalar tercih edilmelidir.

Bebek Odası İçin Pratik Fikirler

Bebek Odası Dekorasyonu İçin Pratik Fikirler

Bebek odası dekorasyonu yaparken bazen pratik fikirlere ile hazırlanan bebek odası aksesuarlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Örneğin; bebek odasında oldukça fazla oyuncak mevcut ve bu oyuncakları depolayacak olan yok ise, bu aşamada renkli saklama kapları ya da kutular oldukça işe yarar olacaktır. Bu kutular hem dekorasyonu güzelleştirirken, hem de odanın düzenli olmasını sağlayacaktır. Başka bir pratik fikir ise, odaya biraz renk katmak için minik mandallar ile bebeğin resimlerini odaya asmaktır. Oldukça pratik bir şekilde hazırlanabilen ve bebek odası aksesuarları olarak kullanılabilen bu resim köşesi, odanın havasını değiştirecektir.