Yeni yerleşilecek bir ev için mutfak eşyası seçimi en zor uğraşlardan biridir. Yeni evlenecek olanlar için de aynı zorluklar yaşanmaktadır. Bu tip küçük ama önemli detaylar kafalarda uzun süre soru işaretleri bırakıyor. Çünkü çayı, kahvesi, meşrubatı ve diğer tüm içecekleriyle hepsine ayrı bir takım almak gerekiyor. Birden hepsinden birkaç takım almak da gerekebiliyor. Çünkü misafirlerimizin karşısında eksik bardaklarla sıkıntı çekmek istemeyiz. Bir de bu işin stil ve şıklık kısmı da var. Kullanışlılık kadar estetiğe de önem veriyoruz. Genelde keyfiyet için tercih ettiğimiz içecekleri doğal olarak şık bir sunumla servis etmek isteriz. Bu da seçtiğimiz bardak takımı modelleri ile ilgilidir.

Bardak modelleri dendiğinde akla ilk gelen çay bardakları ve meşrubat bardaklarıdır. Meşrubat bardakları genelde tek tip olmakla birlikte çay için seçenekler gün geçtikçe artmaktadır. İnce belli cam bardakların yerini hiçbir model alamasa da yeni modeller de belli mekânlarda ya da evlerde tercih edilmektedir. Çay bardakları bu anlamda oldukça çeşitlilik göstermektedir.

Yine bira bardakları için de ülkemizde belli modeller tercih edilmektedir. Bunun dışında tüm dünyada kullanılanları düşünürsek yedi sekiz çeşit bira bardağından söz edebiliriz.

Fincanlara da bardak takımı modelleri arasında yer verebiliriz. Çünkü çay bardağı yerine çay fincanlarının kullanıldığını da görmekteyiz. Ayrıca çeşitli kahve fincanları da bulunmaktadır.

Bunların dışında ayran bardakları ve su bardakları da diğer bardak çeşitleri arasında yer almaktadır.

Bardak Çeşitleri ve Modelleri

  • Meşrubat Bardakları

Meşrubat bardakları genelde geniş yüzeyli ve uzun bardaklardır. Özellikle asitli içecekler için bu tarz geniş ve uzun bardaklar tercih edilmektedir. Çünkü söz konusu içeceklerin içindeki gazın korunması gerekiyor. Bunun için en uygun bardak tipleri geniş ve büyük bardaklardır. Hem her yerde bulması kolay olan bardaklardır hem de oldukça ekonomiktir.

  • Çay Bardakları

Çay bardakları genelde cam tercih edilir. En yaygın kullanımı olan çay bardakları ince belli çay bardaklarıdır. Bu bardaklar gün geçtikçe daha dekoratif biçimlerle karşımıza çıkmaktadır. Cam bardaktan vazgeçemeyenler için firmalar bu cam ürünler üzerinde tasarımlarıyla adeta yarışmaktadır.

  • Kulplu Cam Çay Bardakları

Bardak takımı modelleri arasında çay bardaklarına göz gezdirirken karşımıza çıkan diğer bir ürün ise kulplu cam bardaklardır. Hemen hepimizin aşina olduğu bu bardaklar özellikle kahvaltılar için çok uygundur. Aynı zamanda ince belli cam bardaklara göre daha geniş ve büyüktür. Kahvaltılarda doldurup boşaltma zorluğu çıkarmaması, çay bardağından daha fazla haznesi olması bakımından kullanışlı bir üründür.

  • Mevlevi ya da Semazen Model Çay Bardakları

Bardak takımı modelleri arasında aslında bu tarz çay bardaklarını çok fazla tarif etmemiz gerekmiyor. Adından da anlaşılacağı üzere tennure biçiminde olan çay bardaklarıdır. Ağız kısmı dar olan bu cam çay bardaklarının aşağı doğru genişlediğini görmekteyiz. Yine camdan vazgeçemeyenler için bu bardaklar da uygundur.

  • Yaldızlı Çay Bardağı Modelleri

Bu çay bardakları daha çok misafire özel kullanılan bardaklarıdır. Bardakların gövdesi boyunca altın ya da gümüş rengi yaldızlar bulunur. Ayrıca bu bardakların ağız kısmının da yaldızla çevrelendiği görülmektedir. Bu nedenle günlük kullanıma çok uygun değildir.

  • Osmanlı Çay Bardakları

Bu tarz çay bardakları yine Osmanlı tarzı kahve fincanlarını andırmaktadır. Tıpkı onlar gibi dışı metal kaplıdır. Aynı zamanda yine aynı metallerden kapaklarının bulunması da çayın soğumasını önlemektedir.

  • Çay Fincanları

Çay bardağı demişken fincanları da atlamayalım. Çünkü çay içmek için yalnızca bardakları kullanmıyoruz. Çay fincanlarının da bu anlamda sıkça tercih edildiğini biliyoruz. Birçok ev ve kafede çay fincanları tercih edilmektedir. Ancak tiryakiler için çay sadece cam bardaktan ve ince belli bardaklardan içildiğinden bu tarz fincanlar çok kullanışlı değildir. Yine de çayı fincandan sevenler için belirtmemiz gerekir ki seçenek olarak hem cam hem porselen fincanlar bulunmaktadır. Kahvaltılarda sıkça tercih edilen bu fincanlar her zaman da kullanılabilmektedir.

  • Bira Bardağı Modelleri

Bardak takımı modelleri ne göz gezdirirken bira bardağı modellerine de değinelim. Seçeceğiniz bardak takımları arasında bira bardaklarına da yer vermek isterseniz bu konuda biraz öneriye ihtiyacınız olabilir.

Mug: Bira bardakları her ülkede çeşitli tarz ve biçimleriyle yaygın olarak kullanılıyor. Aslında ülkemizde hemen hepsi kullanılıyor ancak bazı modeller daha da ön plana çıkıyor. Bu modeller arasında en çok dikkati çeken bardak modeli mug. Bu modeller kullanımı en kolay olan ve şıklık bakımından da en çok tercih edilen bira bardağı modelleridir. Oldukça geniş bir haznesi bulunur ve kulplu bir bardak çeşididir. Kulplu olması sebebiyle kullanımı kolaydır. Bu nedenle bu rahat ve şık duruşlu bardak en çok tercih edilen bira bardağıdır. Kabarmalı ya da kristalli dış görünüşü onun tercih edilmesini sağlayan diğer bir özelliğidir.

Bütün bunların dışında geniş yüzeyli bira bardaklarının biranın gazını daha uzun süre tuttuğunu bilmelisiniz. Aynı şekilde köpüğü de uzun süre tutan bu bardaklar bütün bu özelliklerinden dolayı sıkça tercih ediliyor.

Goblet: Bardak takımı modelleri içinde bira bardağı kategorisinde yine hem şıklığıyla hem de kullanışlılık bakımından öne çıkan diğer bir bardak çeşidi ise goblet. Bu bardaklar da tıpkı mug gibi geniş yüzeylidir. Ancak farkı ayaklı ve kadeh şeklinde oluşudur. Kalın ve şık bir duruşu vardır. Geniş ve büyük olması bakımından tıpkı mug gibi asidi ve aromayı korumaktadır. Hem şık hem kullanışlı bir bardak istiyorsanız tercihiniz goblet olmalıdır.

  • Ayran Bardağı Modelleri

Bardak takımı modelleri kategorisinde diğer bir bardak çeşidimiz de ayran bardaklarıdır. Bu bardaklar genelde camdan üretilen ve daha çok kulplu büyük bardaklardır. Eğer ayran için özel bardak almak isterseniz büyük cam ve kulplu modelleri tercih edebilirsiniz.

  • Kahve Su Bardağı

Kahvenin yanında su da vermek adettendir. Geleneksel bir tutumdur. Türk kahvesinin yanında bir bardak da su veririz misafirlerimize. Bu su bardağı çeşitli boyutlarda olabilmektedir. Ancak en uygun olanı orta boy ya da küçük olanlardır. Çünkü kahveyle birlikte tepsiye sığdırılması zordur. Çok aşırı büyük bardaklar kullanmaya gerek yoktur. Hatta kahve için özel su bardakları üretilmektedir. Bu bardakların kimisi her biri çeşitli renklerden oluşan cam su bardaklarıdır. Bardakların yarıya kadar olan kısmı cam dolgudur. Çok az bir kısmı su almaktadır. Sadece kahve su bardağı olarak özel üretilmektedir. Bunun dışında yine camdan çeşitli kahve su bardakları karşımıza çıkmaktadır. Bunların içinde orta boy olanları daha kullanışlıdır. Çünkü kahvenin dışında da kullanılmaktadır. Bu durumda bu tarz kahve su bardaklarını aldığımızda normal su bardağı olarak da kullanabiliriz.

Söz fincanı için özel su bardakları da bulunmaktadır. Bu bardaklar bir fincan, bir su bardağı ve tepsisiyle birlikte karşımıza çıkmaktadır. Burada karşımıza çıkan kahve su bardakları normalden daha büyük olabiliyor. Çünkü bu gibi özel günler için süsleme yapılıyor ya da üzerine yazı yazılabiliyor.

Görüldüğü gibi bardak takımı modelleri her türlü içecek için farklı tarz ve biçimlerle karşımıza çıkıyor. Almak istediğiniz bardak takımını işlev ve estetik duruşuna göre değerlendirerek seçebilirsiniz.