Banyonuz İçin Niş Modelleri!

Banyonuz ne kadar büyük olsa da her zaman biraz daha fazla yer ihtiyacı söz konusudur. Evlerin genel boyutlarını düşündüğümüzde büyük banyoların oldukça az bulunduğunu söyleyebiliriz. Bu durumda mevcut banyomuzu en iyi şekilde kullanmak için pratik çözümler üretebiliriz. Duvarda niş oluşturmak güzel bir fikir olabilir.

Banyonuz İçin Niş Modelleri!

Eğer evinizin herhangi bir alanında duvarda niş açtıracaksanız veya alçıpan ile niş oluşturacaksanız, bu işten anlayan iyi bir usta ile çalışmanız gereklidir. Çünkü her duvar niş açılmasına uygun olmayabilir. Fazla yer kazanayım derken duvarları zayıflatmak ya da şekilsiz bir nişe sahip olmak hiç iyi olmaz. Niş açılacak yeri karar verirken banyodaki su tesisatı da önemli bir etmen olacaktır.

Banyoda kullanacağınız niş, dekorasyonunuza farklılık katarken, aynı zamanda kullanışlı bir alan sağlayacaktır. Bazı banyolarda çeşitli duvar aralıkları ve kör noktalar niş için uygun bir alan olabilir, bunu inceletip ona göre niş uygulatabilirsiniz.

Banyonuzun farklı bölümlerinde niş açtırabilirsiniz. İster lavabo yanında ister küvetin kenarında, isterseniz klozetin yanındaki duvarda niş oluşturabilirsiniz. Niş modellerindeki farklılık ise sizin zevkinize ve yaratıcılığınıza kalmış. Çerçeve ile zenginleştirebilir, içlerine aydınlatma koyabilir, ahşap raflar tercih edebilirsiniz. Alt alta raf görünümünde niş yaptırarak havlu ve kişisel bakım ürünleriniz gibi pek çok eşyayı ayak altından kaldırabilirsiniz.

Derin nişler yaptırabileceğiniz gibi daha dar, ince nişler de yaptırabilirsiniz. Bu durum niş yaptırmayı düşündüğünüz alandaki duvar yapısıyla ilişkilidir. İlla derin nişler açtırmanıza gerek yok. İhtiyacınızı karşılayacak ölçüde tercih etmeniz yeterli olacaktır.

Nişlerin tasarımında kullanılacak malzemeye de önem verilmesi gerekir. Niş oluşturulurken suya dayanıklı malzeme kullanılmasına özen gösterilmelidir. Banyo nişleri dekoratif amacı dışında eşyalarınızı depolamak, derinlik yaratmak ve hoş bir görüntü yakalamak amacıyla da tercih ediliyor. Yerinize göre kısa, uzun, boydan boya veya birkaç boy niş yaptırabilirsiniz. Nişleri banyonuzdaki renklere uygun çerçeve veya mozaiklerle renklendirerek hoş bir görünüm yaratabilirsiniz.

Geniş dolapların sığmadığı küçük mekanlarda duvarlar, aralıklar ve birtakım boşluklar işe yarayabilir. O alanları niş ile değerlendirebilirsiniz. Küvet veya duş duvarları niş için ideal alanlar olarak gösterilebilir. Küvet duvarlarının birinde niş oluşturarak eşyalarınızı koyabileceğiniz kullanışlı bir saklama alanına sahip olabilirsiniz.

Niş modellerinde cam raflar da tercih edebilirsiniz. Işığı yansıtan cam, şeffaf yapısıyla hem ferah bir görüntü oluşturur hem de suyla teması halinde sorun yaratmaz. Klozetin yan duvarı da niş için gayet uygun bir yerdir. Burada niş açtırabilirseniz tuvalet kağıdı banyo kokusu gibi banyo eşyalarınız için yer açarak daha ferah bir ortama sahip olursunuz.

Lavabo kenarındaki nişler en kullanışlı olanları olarak gösterilebilir. Büyük lavabo dolapları için yeriniz yoksa nişler sayesinde pek çok eşyanıza yer açabilirsiniz. Aynı zamanda elinizin altında ve görünür bir vaziyette olacağından ulaşmanız da kolay olur.

Nişler genellikle açık raf halindedir ancak kapaksız halde banyonuzun karışık ve düzensiz görüneceğini düşünüyorsanız, küçük raflı bir niş yerine bir gömme dolap şeklinde bir niş de yaptırabilirsiniz.