Banyo Dekorasyonunda Ferahlık Verecek Renkleri Nasıl Kullanırsınız!

Banyo Dekorasyonunda Ferahlık Verecek Renkleri Nasıl Kullanırsınız! Ferahlık Verecek Renkleri Kullanmanın Yolları! Detaylar İçin...

Banyo dekorasyonu yapılırken önem verilmesi gereken detaylardan biri de banyonun ferah bir görünüme sahip olmasıdır.

Banyo, bir evin tasarımını tamamladığı gibi, aynı zamanda evin geneline de hakim olan temizlik algısını da insanlarda oluşturan bir dekorasyonu da barındırır. Bundan dolayı banyoların hijyenik, aydınlık ve ferah görünmesi aynı zamanda işlevselliğini de ortaya çıkarır.

Banyo Dekorasyonunda Ferahlık Verecek Renkleri Kullanmanın Yolları

Banyolar, standart günümüz evlerinde genellikle penceresiz veya çok küçük pencereli alanlar olarak karşımıza çıkıyor. Bu sebepten dolayı özellikle aydınlatma şekli ve banyoda hakim olan genel renk önemlidir. Aşırı koyu renkleri tercih etmek ve banyo için kullanmak banyonun daha karanlık ve bunaltıcı görünmesine sebep olacağından işlevselliğinin de azalmasına neden olur. Öte yandan koyu renk seven biri iseniz lekeleri göstermeme özelliği olmasından dolayı, koyu renk bir avantaj olarak tercih edilebilir. Ancak banyo geneline hakim olan renk olmaktansa daha çok mobilya ve aksesuarlarda kullanılması daha doğru.

Banyo Dekorasyonuna Uygun Renkler

Turuncu, kırmızı, pembe, sarı gibi enerjiyi, güneşi ve gün ışığını çağrıştıran renklerle de banyonuza canlılık, eğlence ve zariflik katabilmeniz mümkün.

Açık renkler kullanmak, banyoda ferahlık ve temizlik hissi yaratmak için çoğunlukla tercih edilen bir yöntemdir. Tabi bu durumda, banyonuzda kullanacağınız açık renkler kir ve lekeleri diğer renklere göre daha çabuk gösterecektir. Bunu göz önünde bulundurmalı ve lekeler oluşmadan ya da kalıcı hale gelmeden önleminizi almalısınız. Uzun süre kaldıktan sonra çıkarması ve bu lekelerden kurtulması daha zor olabilir, bu da hoş olmayan görüntülerin oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle açık renk banyo dekorasyonu ve aksesuarları sık temizlik yapan ve banyo temizliğine diğer odalarından daha çok önem gösterenler için daha çok tercih edilen bir tarz olabilir.

Banyonun ana renginde beyaz, bej, mum ışığı, krem gibi açık ve klasik tonlar kullanarak, farklılığı banyonun diğer detayların da ve aksesuarlarda yaratmak hem banyonun işlevselliğini hem de şıklığını bir arada tutar. Özellikle mavi ve yeşil gibi doğallığı simgeleyen ve suyu aynı zamanda ferahlığı ve temizliği çağrıştıran bu iki renk ile banyonuz hem temiz ve aydınlık görünecek hem de uyandırılmak istenen ferahlık hissini verecektir.

Kullanılacak rengin belirlenmesinin bir diğer yolu ise, banyo dekorasyonu için seçilecek malzeme ve aksesuar ile doğru orantılı bir karar vermek olacaktır. Örneğin kaplama malzemeler banyoda tercih ediliyorsa ve ağırlıkta kullanılıyorsa istenen her türlü doku ve renk uygulaması banyoya yapmak mümkün iken mermer, seramik, fayans gibi doğal malzemelerin kullanıldığı banyoların renkleri kullanılan diğer materyallerle bağlantılı olarak da sınırlanabilir.

Böyle durumlarda yapılacak en güzel şey eldeki malzemenin renk ve dokusuna uygun olan aksesuarlar ve banyo tamamlayıcıları ile banyolarda vermek istediğiniz hissi ya da istenen havayı ve özelliklerin verilmesi sağlanmalı. Bu sayede size özgün ve ruhunuzu yansıtan özgürce tasarımlar yapmaya olanak sağlamış olacaksınız ve istediğiniz banyoya kavuşmuş olacaksınız. Elde olan verileri bir araya toplamak ve banyoda istediğiniz uyumu yansıtmak için materyalleri tek tek düşünmek yerine bütünlük içerisinde ele almak banyo dekorasyonu yapmada en temel unsurdur.

Kardeş Odaları İçin Dekorasyon Fikirleri!

Ailenizde birden fazla çocuk varsa, kardeşlerin odaları önemli bir sorun haline gelebilir. Çoğu çocuk kendine ait ayrı bir odası olsun ister, ancak bazen şartlar...

Romantik Bir Yatak Odası İçin 5 Dekorasyon Önerisi!

Yatak odası evin en romantik bölümüdür. Dışarıdan her ne kadar yatma amaçlı kullanıldığı düşünülse de yatak odaları sizi günün stresinden arındıran ve çocuklardan uzaklaşarak...

Hayal Edilemeyecek Güzellikteki Karavan ve Çadır Dekorasyonları

Genellikle pek çok insanının hayallerin küçük şirin bir karavan ya da çadır yaşamı yer alır. Gerek çadır olsun, gerek karavan ev dekorasyonunu buralarda da oluşturabileceğin ve harikalar yaratabileceğiniz birbirinden muhteşem çadır ve karavan dekorasyon fikirleri…