Banyo dekorasyonu yapılmaya başlanmadan önce, nasıl bir dekor yapılacağı düşünülmeli ona göre karar verilmelidir. Banyo kullanım alanları içerisinde yer alan klozet, rezervuar gibi ürünler banyo konsepti içerisinde düşünülmelidir. Banyoların nemli bir ortam da olmaları, seçilecek malzemelerde suya dayanıklılığın ön plana çıkmasını gerektirir.

Banyo Dekorasyonu ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Banyo dekorasyonu yapılırken seramik seçimi oldukça önemlidir. Çünkü banyoların büyüklükleri farklıdır. Ve her boyda ve desende seramik bulunmaktadır. Bu nedenle seramik almadan önce büyük ve koyu renkli seramiklerin banyoları daha küçük göstereceği, bunun tersine açık renkli ve küçük seramiklerin banyoları büyük göstereceği bilinmelidir. Seramik seçiminde kullanım şartlarına göre, banyo için kaygan olmamasına, bakteri oluşumuna sebebiyet vermemesine, yıpranmalara karşı dayanıksız olmamasına dikkat edilmesi son derece önemlidir.

Ayrıca seramiklerde çok fazla desen olmamalıdır. Özellikle banyolarda sade tasarım her zaman daha iç açıcı görünecektir. Desen kullanımında ısrarcı olanlar için klozet arkası, duş arkası gibi arka planlarda tercih edilmesi son derece önemlidir.

Duvar kağıdı kullanmak isteyen kişiler ise suya dayanıklı, nemden ve buhardan etkilenmeyecek kağıtlar tercih edilmelidir. Ayrıca duvar kağıdı kullanılacaksa bile belli bir yerde kullanılması daha uygun olacaktır. Eğer farklı renkler ile kombin düşünülecek ise kullanılacak aksesuarlarda ya da aydınlatmalarda tercih edilmesi ortamı çok daha zarif gösterecektir.

Bunlardan başka banyo ortamlarında ışık kullanımı da önemlidir. Banyoların büyüklüğüne göre ışık kullanılmalıdır. Çok fazla ya da çok düşük ışıklandırmalar sadece göz yoracaktır. Banyo ortamlarında tavan ve ayna kenarlarında aydınlatma tercih edilir. Bu yapılırken de florasan gibi holojen ampuller, dikine konulmalıdır.

Banyolar için kullanılacak aksesuarlar sabunluk, havluluk, cam eşyalar, mum, halı gibi ürünler; gerek renk, gerekse model olarak banyoda kullanılan konsepte göre olmalıdır.

Banyoların tasarımına göre kullanılacak malzemeler farklılık oluşturmaktadır. Bunlar banyoların özelliğine göre değişim gösterir.

Ayrıca ev ortamına göre de çeşitlilik gösterecek banyo konseptleri, kişilerin zevklerine göre de değişkenlik gösterebilecektir. Banyo dekorasyonu yapılırken açık ve koyu renklerin bir arada ve tümü olarak kullanılmamasına dikkat edilmelidir. Aralara renkli ya da desenli ufak da olsa bazı farklılıklar banyoların daha şık gözükmesini sağlayacaktır.