Balkon dekorasyonu, kullanım amacına ve balkona göre farklılık gösterir. Balkonlar, binaların arasında sıkışıp kalmış bizler için oldukça gerekli birer hava alma mekanıdır. Bu nedenle Kısa bir süre de kullanılsa ortamın güzelliği, şıklığı ve rahatlığı çok önemlidir. Tabi bir de kişilerin zevkleri söz konusu olduğunda ortaya çok farklı tasarımlar çıkabilmektedir.

Balkon Dekorasyonu ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Balkon kullanımında balkonun büyüklüğü oldukça önemlidir. Bu aynı zamanda balkon tasarımı içinde önemli bir noktadır. Balkon tasarımı sırasında kullanılacak alanın eşyalar ile boğulmaması gerekmektedir. Aksine rahat edilecek bir ortamın oluşması, dinlenme alanının genişliği ile de yakından ilgilidir.

  • Balkon dekorasyonuiçin kullanılacak eşyalar, oldukça pratik, rahat, katlanabilir ve aynı zamanda temizlenmesi kolay olacak ürünler olmalıdır.
  • Balkon ne kadar temiz olursa olsun, sonuçta dış mekanda yer aldığı için toza maruz kalmaktadır. Bu nedenle balkonun zemininin tam olarak kapatılması doğru değildir. Bunun için küçük halı, kilim tarzı veya paspas tarzı ürünler tercih edilmelidir. Kullanımı ve temizliği rahat olacak eşyalar, özellikle kullanılmalıdır.
  • Balkon her ne kadar dışarıda olsa da kullanım alanı küçük ise süsleyeyim derken yeri daraltarak, oturacak yerleri azaltmamak gerekir. Özellikle küçük ağaç şeklinde olan bitkilerin saksıları da büyük olacağından, sularken batma riski, aynı zamanda taşıma riski her zaman oluşacaktır.
  • Balkon oldukça küçük ise bu alanda hamak gibi katlanabilir salıncak gibi eşyaların kullanılması oturma alanını daha da daraltacaktır.
  • Burada amaç hem şıklık hem de rahatlık olunca çok fazla yer kaplayacak eşyalardan uzak durulması gerekir.
  • Yerlere dizilecek çiçek saksıları için duvara saksılık monte edilebilir. Ya da raflar yerleştirilebilir.
  • Yerde oturmak, oldukça rahat bir oturuş şekli olduğu için yerlere küçük minderlerin konulması da oturma alanını genişletecektir.

Çiçekler bir evin olmazsa olmazıdır. Fakat fazla büyük ve olması gerektiğinden daha çok olanlar, sadece görüntü kirliliğine neden olmaktadır. Özellikle yaz aylarında balkonlarda beslenen çiçekler, son derece şık ve hoş bir görünüme neden olur. Bu nedenle balkon dekorasyonu için demirlerine monte edilecek saksılıklar ya da balkonu çevreleyerek yapılacak yerleştirme şekli balkonu daha da hoş gösterecektir. Çiçeklerin seçiminde dayanıklı olanlara dikkat etmek gerekir. Güneş ve tozdan rahatsız olan çiçekler tercih edilmemelidir.