Bahçe Semaver Modelleri!

Bahçe Semaver Modelleri | Çaydanlıklı Semaverler, Çift Musluklu Semaver, Sobalı Bakır, Paslanmaz, Soba Mangal, Dekoratif! Detaylar İçin...

Bahçe semaver modelleri günümüzde bahçelerin vazgeçilmez keyif araçlarındır. Evlerimizde kullandığımız modern çaycılardan alamadığımız çay tadını semaverlerden almak istiyoruz. Özellikle ateşte pişirilen çayın tadı ne ocakta ne de çaycıda pişen çayla uyuşmuyor. Su kendi gibi son derece doğal bir element olan ateşle bulunca ancak o zaman gerçek bir çay tadını veriyor. Odun ateşinde kaynayan bir çayla elektrikli makinede kaynayan çayın tadı hiçbir zaman aynı olmuyor.

Bahçe semaver modellerini kullanmanın başka avantajları var. diyelim misafirleriniz gelecek ve çok kalabalıksınız. Üstelik de mevsimlerden yaz. Bu misafirlerinizi eve kapatıp ocakta çay vermeyeceksiniz tabi. Akşamları bahçenize inip semaverde çay hazırlayabilirsiniz dostlarınıza ve misafirlerinize. Tabi kış aylarında da semaverlerin yeri aranıyor. Soğuk kış günlerinde odun ateşinde pişen çayla hem ellerimizi hem de içimizi ısıtıyoruz.

Çaydanlıklı Semaverler

Çaydanlıklı semaverlerin yapısı ve modeli incelendiğinde bir su kazanı ya da semaveri ile birlikte üstünde ise alüminyum çaydanlıklar bulunduğunu gözlemliyoruz. Bu semaverlerin odun koyma bölümleri de bulunuyor. O bölümün üstünde su kazanı duruyor ve odunlar ya da kozalaklar yandıkça su kaynamaya başlıyor. Çaydanlık üstte ekstra konuyor. Yan tarafta da dumanın çıkıp gitmesi için bir boru bulunduruluyor. Kaynayan suyla üstteki çaydanlığa çayınızı demleyebiliyorsunuz. Böylece doğal ortamda ve ateşte pişen çayın tadına bakmaya başlıyorsunuz.

Çift Musluklu Semaver

Adından da anlaşılacağı gibi bu tarz semaverlerde çift musluk bulunur. Çünkü demlik için çaydanlık bulundurulmaz. Aslında çaydanlık bölümü de vardır. siz eğer isterseniz üste bir çaydanlık koyabilirsiniz. Onun dışında hem demlik hem de su bölümü kazanın içindedir. Bir tavsiyede bulunmak gerekirse demi çaydanlığa koymak daha mantıklıdır. Hem su azaldığında demi almak zor olacağı için hem de demin kazanın içinde kaynadıkça acılaşabilme ihtimali olduğu için. Yine bu semaverlerin de yan taraflarında dumanın gitmesi için küçük bir boru bulunuyor.

Sobalı Bakır Semaverler

Bahçe semaver modelleri arasında en dekoratif duran semaver bakır semaverdir. Bu ürünün ayrıca çeşitli işlemelerle süslenmiş olanları da vardır. bu semaverlerin üstte çaydanlık bölümü bulunur ve genelde tek musluktur. Bakır kapta ve odun ateşinde pişen çayın tadını bilenlerdenseniz mutlaka bu dekoratif semaveri edinmek isteyeceksiniz.

Paslanmaz Semaverler

Semaver çeşitlerine baktığımızda bunları tek ve çift musluklu oluşuna göre sınıflayabiliriz. Borusunun yandan nasıl yükseldiğine bakarak sınıflayabiliriz. Çaydanlıklı olup olmamasına göre sınıflayabiliriz. Ayrıca kullanılan malzemeye göre alüminyum, paslanmaz ve bakır olarak sınıflandırabiliriz. Yani semaver çeşitlerini sınıflandırırken birden fazla özellik göz önünde bulunduruluyor. Siz de kendi zevkiniz ve bilginiz ölçüsünde bir tanesini seçmek durumundasınız.

Paslanmaz semaverler hiçbir zaman paslanmayacağı konusunda garanti veriyor. Paslanmaz diye bildiğimiz metal malzemeden yapılıyor. Ayrıca paslanmaz semaverlerde diğer ürünlerde olan çift musluk özelliği olabiliyor. Aynı şekilde çaydanlıklı semaverler de olabiliyor. Yani her tür malzemeden üretilen semaverler birbiriyle benzer özellikler gösteriyor.

Semaverli Soba Mangal

Bu ürün üç özelliği bünyesinde barındırıyor. Hem su kaynatma bölümü var. yani semaveri de bulunuyor. Hem de mangal bölümü var. artı olarak soba olarak yakıyorsunuz. Ateş yanmışken birden fazla işi bir arada yapabileceğiniz bu ürünü de tercih listenize alabilirsiniz.

Daha önce hiç semaver kullanmayanlar için nasıl kullanıldığını da önemlidir. öncelikle bu ürünlerin sobalı olması kimseyi korkutmamalıdır. Çünkü gerçek bir soba gibi düşünmemek gerekiyor. Daha çok çalı çırpıyla tutuşturulup yakılıyor. Bu küçük ateşte koca bir kazan kaynıyor. Semaverler genelde beş litre su içeriyor. Odun ya da kömür kullanmak kişinin tercihine kalıyor. Aslında hiç kömür kullanmanıza gerek bile kalmıyor.

Dekoratif Bahçe Semaverleri

Bahçe semaver modelleri arasında sadece çay pişirmeye yarayan semaverler vardır. Bir de hem lezzetli çayları olan hem de görüntüsüyle görenleri hayran bırakan semaver modelleri vardır. Bunlara örnek olarak bakır semaverleri verebiliriz. Bakır semaverler kimi zaman dekor amaçlı tutulur. Kimi zamanda aktif olarak kullanılır. Ancak bakır kapta pişen çay ve kahvenin tadı hiçbir kaba uymadığından bu semaverleri aktif olarak kullanmak iyi bir tercih olacaktır.

Bizim kültürümüzde ocakta yemek ve çay pişirmek yaygın bir gelenektir. Hâlâ şu anda bile bahçeli evlerde ocakta çaylar ve yemekler pişirilir ve doğal hayatın güzelliklerinden zaman zaman yararlanılır.

Bir çeşit geriye dönüş olarak da düşünebileceğimiz semaver modaları da en çok bize yarıyor. Yine bakır kaplar eskiden demode olduğu için raflardan kaldırılırdı. Şimdi ise özellikle bakır kaplar aranıp bulunuyor. Bütün bu doğal malzemelerin şu an bahçelerin vazgeçilmezleri arasında olması da bizi hiçi şaşırtmıyor.

Sevgililer Günü’nde Mumlarla Hazırlayabileceğiniz Romantik Ortamlar İçin 5 Öneri!

Sevgililer Günü romantizmin en üst seviyede yaşandığı ve sevdiğiniz kişilere gönlünüzce sevginizi haykırabileceğiniz günlerin başında yer alır. Sevgililer Günü için romantik ve sevdiğiniz kişiyi etkileyebileceğiniz ortamlar hazırlayabilirsiniz....

Yatak Odası İçin Abajur Modelleri Fikirleri

Yatak Odası İçin Abajur Modelleri – Yatak odanızın hiçbir zaman vazgeçemediğiniz özel parçası abajurunuzun eskidiğini ve artık değişmesi gerektiğini mi düşünüyorsunuz? Ya da yatak odalarınıza yeni...

Moda Trendlerini Evinize Uyarlayın!

Modaya düşkün ve aynı zamanda stil sahibi biriyseniz, bu sadece giyiminize değil tüm yaşantınıza yansır. Dış görünüşünüz kadar yaşam alanınız da son derece şık...