Bahçe dekorasyonu konusuna gelmeden önce bahçenin nasıl bir anlam taşıdığından bahsedeceğiz. Bahçelerimiz özellikle günümüzde gerek iş yaşantımızın stresinden, kalabalık şehrin karmaşasından uzak durmak istediğimizde kaçtığımız bir köşedir. Aynı zamanda sakinlik aradığımız yerlerin başında gelen evlerimizin bahçeleri, istenilen rahatlığın sağlanabilmesi için oldukça önemlidir. Çünkü rahat bir ortam, görülmek istenen şekliyle huzur verir. Çoğu kişi bahçede güneşlenerek, ya da kitap okuyarak dinlenmeyi düşünürken, çoğu kişi de bahçe ile uğraşarak stres atmayı tercih eder. Bunun için yapılması gereken, başta bahçenin nasıl kullanılması gerektiği konusunda karar vermektir. Bu konuda karar verildikten sonra sıra genel anlamda bahçe tasarımı için nasıl bir tarz istenmesi ile alakalıdır.

Bahçe Dekorasyonu ve Tarzları

Ahşap tarzda yapılan bahçeler de ilk göze çarpan ayrıntı, kullanılan eşya ve mobilyaların ahşap olmasından dolayı, doğa ile bir bütün oluşturmasıdır. Bu insanlara tamamı ile doğallığı yaşattığı için ayrıca da huzur vermektedir. Fakat kullanımında nemli ortamda olması sebebi ile oluşacak çürümelere engel olmak adına korunaklı bir yer seçilmelidir. Yangın ihtimali göz önünde bulundurularak ise barbeküden uzak bir yerlere konması doğru olur. Bu detaylara dikkat edildiği müddetçe oldukça güzel bahçe dekorasyonu yapılacaktır.

Diğer bir bahçe tarzı ise taş mimari esintisi bulunan bahçelerdir. Bu tarz, yapılan taş tasarımlar ile çok doğal ve sağlam bir görünüm vermektedir. Özellikle taştan yapılan havuzların su ile bütünleşmesi oldukça güzel bir görüntüyü oluşturmaktadır.

Metal eşyalardan oluşan bahçe tasarımlarında banklar ağırlıktadır. Oldukça sağlam olması sebebi ile de kullanılmaktadır. Özellikle bahçelerde bulunan salıncak, masa ve sandalyeler, aydınlatma aksesuarları hep metalden yapılmıştır.

Plastik malzemeler ise maliyeti daha uygun olup hafif olan eşyalardır. Plastiğin kalitesi iyi olduktan sonra kullanım ve uyum açısında tercih edilebilecek eşyalardandır.

Son olarak ise sık minderler ile doldurulmuş oturma gruplarında ve masalarda plastik tasarımlar ağırlıktadır.

Bahçe dekorasyonu doğayla bütünleşmek için yapılmalıdır. Bahçe ortamı bir ev ortamından ziyade doğayı çağrıştırmalıdır. Bu nedenle her ne kadar kişilerin zevklerine bağlı da olsa, bu ayrıntının unutulmaması gerekmektedir