Baharatlık Modelleri Seçiminde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Baharatlık Modelleri Seçiminde Nelere Dikkat Etmeliyiz? İlginç Mutfak Fikirleri! Detaylar İçin...

Baharatlık Modelleri

Baharatlık modelleri mutfağımızın hem süsü hem de vazgeçilmez parçaları arasında yer alıyor. Küçük ama işlevi büyük olan bu ürünler baharat adı altında topladığımız; nane, karabiber, tuz ve kekik gibi yemeklerimizin tadı tuzu olan gıdaların korunması için bulunduruluyor. Genelde minik 6’lı setler şeklinde kullanılıyor. Bu ürünler cam, metal ve plastik malzemeden yapılan çeşitleriyle karşımıza çıkıyor. Bu ürünler mutfağımızın önemli ölçüde derli toplu durmasını sağladığından mutlaka her evde bulunuyor.

Baharatlık modellerinin kimi standlı kimi ise yan yana dizilerek kullanılıyor. Bu konuda da çeşitli dekoratif ürünler karşımıza çıkıyor.

  • Standlı Baharatlık Modelleri

Baharatlık modellerinin işlevinin yanı sıra dekoratif durduğunu da gözlemleyebiliyoruz. Birbirinden güzel baharatlık modelleri farklı boy ve ebatlarıyla beğenilerimize sunuluyor.

  • Bambu Baharatlık Modelleri

Mutfaklarımızda her geçen gün daha fazla yer kaplamaya başlayan bambu ürünlere bir de baharatlık modellerini ekleyelim. Bambu baharatlıklar tek tip ve tek modelden oluşmuyor. Bir kısmı tamamen bambudan yapılan saklama kutuları şeklinde tasarlanıyor. Aynı zamanda bu baharatlıkların yanında bambu kaşıkları da bulunuyor. Bu ürünler mutfakta ya da tezgâhta diğerlerine nazaran daha çok yer kaplıyor. Bu nedenle çok kullanışlı olduğunu söyleyemeyiz. Ancak sağlıklı olması bakımından da tercih edilebilir bir üründür.

Diğer bir bambu baharatlık modeli ise standlı modellerdir. Bu baharatlık modellerine baktığımızda ürünün standının bambudan yapıldığını ancak baharat kaplarının ise camdan üretildiğini gözlemliyoruz. İnce uzun ya da dikdörtgen şeklindeki bu standlarda belli aralıklarla gözenekler bulunuyor. Cam baharat kaplarının yatay biçimde sığacağı şekilde açılan bu deliklere baharatlıklar yerleştiriliyor. Bu durum baharatlıkların mutfak içinde ve tezgâh üzerinde fazla yer kaplamasının da önüne geçiyor.

Başka bir bambu baharatlık modeli ise yine standı bambu ama kutuları yine cam olan baharatlık modelleri. Bu ürünün yukarıda verdiğimiz baharatlık çeşidinden farkı raf görünümünde olmasıdır. Raf şeklinde ve iki ayaklı bir bambu üzerine gözeneklerin içine baharatlıklar yerleştiriliyor. Bu ürün diğerlerine göre daha çok yer kaplıyor.

  • Metal Standlı Baharatlık Modelleri

Metal baharatlık modelleri genelde döner standlı olarak karşımıza çıkıyor. Kimisi yuvarlak düz bir standın üzerinde 6 ya da daha fazla baharatlığın ortadan uzanan metal bir çubukla taşınması şeklinde tasarlanmıştır. Kimisi tek katlı kimisi de iki katlıdır.

Havluluk Baharatlık: Havluluk biçimindeki baharatlıklar da vardır. Daha doğrusunu havluluk üzerindeki düz kısım baharatlık olarak kullanılıyor. Böylece hem fazla yer kaplamamış oluyor hem de bir ürünü iki şekilde kullanmış oluyorsunuz.

  • Porselen Baharatlık Modelleri

Baharatlık modellerinde de porselen şıklığını hemen fark ediyoruz. Bu porselen ürünlerin kullanımı aslında çok eskiye dayanıyor. Yeni modelleriyle birlikte neredeyse en şık tasarımlara porselen ürünlerde rastlıyoruz. Fakat korunması ve taşınması çok kolay olmadığından bazen seçenek dışı bırakıyoruz.

  • Plastik Baharatlık Modelleri

Plastik baharatlık modellerini hepimiz biliriz. En eski hâllerini bile hatırlarız. Genelde kırmızı beyaz renkli olanlarına aşina olduğumuz bu baharatlık modelleri günümüzde daha çeşitli renklerle tasarlanmaya devam ediyor.

Kavanoz Çeşitleri

Orijinal baharatlıkların dışında mutfakta kavanoz çeşitlerine de yeterince yer veriyoruz. Farklı ebatlardaki kavanozları baharatlık olarak kullanabiliriz. Hatta bazen fazla aldığımız baharatlıkların bu kullanmadığımız fazla kısımlarını kavanozlara boşaltabiliriz. Böylece hem cam ürün güvenliğiyle hem de daha derli toplu mutfaklar için bu ürünleri alışveriş listemize ekleyebiliriz.

Baharatlık Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Baharatlıklar her evin kendi küçük yaptığı iş büyük diyeceğimiz ürünlerindendir. Bu küçük saklama kapları aslında sıradan kaplar değildir. Çünkü yemeklerimizin tadını veren baharatlar burada saklanıyor ve nem almaması gerekiyor. Baharatlık modelleri de bu duruma uygun şekilde tasarlanıyor ve üretiliyor. Nem aldığı taktirde baharatlar birbirine yapışır, kullanılamaz hâle gelir. Ya da bozulur ve bu da sağlıksız olduğu için atılmak zorunda kalınır. O yüzden kapak özellikleri ve ağız kısımları iyi incelenmelidir. Baharatlıkların kapakları tam oturmalı ve nem almayı önleyecek şekilde olmalıdır.

Yemek yaparken, pul biber, nane, kimyon gibi ihtiyaçlarımıza en kolay şekilde ulaşmamız için mutlaka her evde baharatlık bulunmalı diyoruz. Baharatlık alırken diğer masa ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurmak faydalı olacaktır. Mesela peçetelik ve kürdanlık modelleri de baharatlık modelleri ile birlikte tasarlanabiliyor. Seçim yaparken bu önemli detayı atlamamakta yarar var.

Son olarak baharatlık modellerinin hem faydalılık hem de estetik açıdan her iki unsur da göz önünde bulundurularak seçilmelidir.

Bahçe Tente Modelleri!

Bahçe tente modelleri genelde renk olarak çeşitlilik göstermektedir. Model ve işlev bakımından çoğu birbirinin aynısıdır. Fakat bazı tenteler kamelya adıyla da kullanılmaktadır. Onlarda çok daha...

Gömme Banyo Küveti Modelleri

Gömme Banyo Küveti Modelleri – Günün yorgunluğunu üzerimizden attığımız huzura vardığımız banyoların konforu çok önemlidir. Son yıllarda teknoloji ile birlikte gelişim gösteren banyo dekorasyonu içinde yer...

Beyaz Yemek Odası Dekorasyonları!

Beyaz yemek odası dekorasyonları ve yemek odası takımları, en güzel yemek odası örneklerini bu sayfamızda detaylı olarak inceleyebilirsiniz... Beyaz yemek odası dekorasyon örnekleri - Dekorasyonlar içerisinde...