Anti Alerjik Halı Nedir? Anti Alerjik Halı Modelleri!

Anti Alerjik Halı Nedir? Anti Alerjik Halı Modelleri! Halılarımızı Nasıl Seçmeliyiz? Halı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Detaylar İçin...

Anti alerjik halı modelleri halı seçerken dikkat ettiğimiz en önemli noktalardan biridir. Alerjen oluşu nedeniyle bazı halıların tüyleri özellikle bu konuda duyarlı olan kişileri son derece etkilemektedir. Çünkü yapılan araştırmalara göre maytlar en çok yataklarda ve halılarda bulunuyor. Mayt bir çeşit astım taşıyıcısıdır. Bu taşıyıcıların konuşlandığı yerlerden biri de halılardır. Özellikle küçük çocukların astım teşhisi konduktan sonra bu halılardan uzaklaştırıldığını biliyoruz. Çünkü halıdaki maytlar çocukların hastalıklarını önemli ölçüde etkiliyor ve belirtileri arttırıyor.

Sağlık açısından olumsuz etkileri olabilen halılar bazen tamamen ortamdan kaldırılabiliyor. Halısız zeminde oturmak çoğu zaman sıkıntı oluşturduğu için bu bir çare gibi de görünmüyor. Böyle bir durumda halılarınızı güvenle kullanmayı istersiniz. Bu durumda imdadınıza anti alerjik halı modelleri yetişecektir. Bu halılar çeşitli model ve desenlerle görsel anlamda da ihtiyacınıza cevap verebilecek halılardır.

Anti Alerjik Halı Nedir?

Anti alerjik adından da anlaşılacağı gibi alerjik etkenleri bünyesinde barındırmayan ve bu etkenlere karşı savunma mekanizması olan halılardır. Bu özellik halıların üretildiği ham maddede gizlidir. Anti bakteriyel halılardan farkı sonradan değil baştan kazanılan bir özelliktir. Yani doğrudan halının malzemesiyle ilgili bir durumdur. Anti alerjik halılar hastalık yapıcı özelliği olan olan etkenleri bünyesinde tutar ve yayılmasını önler. Ancak düz ve sert bir zemine temas eden alerji yapıcı özelliği bulunan etkenler tekrardan ve kolayca havaya karışacak ve astımı da tetikleyecektir. Anti alerjik halıların yıkanabilir olması da çok önemlidir. çünkü ne kadar iyi temizlenir ve rahat yıkanırsa mikrop ve alerjenleri o kadar kendinden uzaklaştıracaktır. Bu bilgiden yola çıkarak halı seçerken anti alerjik olup olmadığını ve malzemesini sorgulamanız gerekmektedir.

Polipropilen Halılar

Anti alerjik halı modelleri olarak karşımıza çıkan ürünlerden biri de polipropilen halılardır. Bu halılar tüy çıkarmayan ve etrafa toz yaymayan özelliktedir. Çünkü bir halının anti alerjen olması için toz tutabilmesi ve alerjen etkenleri etrafa yaymaması gerekir. Bu halılar makine üretimidir. Yine hijyen konusunda da büyük avantaj sağlayan bir halı çeşidi olan polipropilen halılar yıkanabilir özelliktedir. Böylece halılarınızı dilediğiniz gibi temizleyebilirsiniz. Yıkandığında ise keçeleşme problemiyle karşılaşmazsınız. Yatışma ve yüzeyinde bozulma görülmez.

Akrilik Halıları

Anti alerjik halı seçenekleri arasında tercih edebileceğiniz diğer bir ürün de akrilik malzemeden üretilen halılardır. Akrilik bir tür elyaftır. Hayvan tüyüne ve postuna en yakın görülen malzemelerden biridir. Bu nedenle özellikle peluş halı üretiminden akrilik ve modakrilik malzeme kullanılır. Aynı zamanda bu halı modelleri anti alerjik halı modelleri olarak piyasaya sunulur. Anti alerjik özellik halının malzemesinden kaynaklandığından seçtiğimiz halıların mutlaka hangi malzemeden üretildiğini bilmemiz gerekir. Akrilik malzemeden üretilen halılar da seçeneklerimiz arasında yer alabilir. Aslında böyle uzun tüylü halı modelleri anti alerjik olma konusunda düşündürebilir. Ancak şunu unutmamalıyız böyle bir halı alerji yapıcı etkenleri bünyesinde tutar ve onların etrafa ya da havaya yayılıp hastalık yapmasını önler. Eğer daha düz ve sert bir zemin olsaydı bu etkenler kolayca etrafa yayılabilirdi.

Anti bakteriyellik konusunda diğer önemli bir konu da hijyendir. Kolay temizlenebilen ürünler bu konuda tercih listemizde ilk sıralarda yer almalıdır. Akrilik ürünler genelde makinede yıkanabilen ve temizliği kolay olan halı çeşitleridir. Aynı zamanda lekeleri silinerek çıkarılabilir. Bu nedenle istediğiniz zaman ve kolayca temizleyebiliyor olmanız büyük bir avantaj sağlıyor.

Halılarımızı Nasıl Seçmeliyiz?

Bir evin ya da salonun döşemesi, dekorasyonu önemli bir konudur. Uzun yıllar yaşam alanınız olarak kalacak bu ortamların içinize sinecek bir biçimde döşenmesi gerekir. Estetik anlamda halı seçimi yaparken genelde görselliğe önem verilir. Günün modasına uygun halılar seçmeye özen gösterilir. Bu anlamda farklı ve yeni bir stille iddialı bir salon dekoru amaçlanır. Bütün bu aşamalarda sağlık ve kullanışlılık açısından da halı seçimine ayrıca özen göstermek gerekir. Görsel açıdan halıların modeli önemliyken sağlık açısından ise üretim malzemesi dikkati çekiyor. Özellikle astım hastaları için bazı halıların kullanımı sakıncalı olabiliyor. Bu halılar alerjen etkenleri etrafa yayan halılardır. Bu da alerjik hastalıkların seyrini olumsuz etkiliyor. İşte bu yüzden seçilen halıların toz ve tüyleri yayması gerekiyor. Anti alerjik halı modelleri tozu etrafa yaymayan ve bu etkenleri bünyesinde tutan halılardır. Bu konuda en önemli etken ise halının ham maddesidir. Bu sebeple anti alerjik halı modellerini üretim malzemesine göre değerlendirmeyi uygun bulduk.

Özetle astım gibi alerjik sağlık problemlerine karşı önlem almak istiyorsanız akrilik ve polipropilen halılara öncelik vermeniz gerekiyor. Bu halıları gönül rahatlığıyla yıkayıp temizleyebilirsiniz. Yıkama ve temizleme sonrasında kesinlikle yıpranma ve keçeleşme gibi problemlerle karşılaşmazsınız. Bu ürünler kolayca silinebilen ve elektrikli süpürge ile de süpürülebilen ürünlerdir. Halının tozu ve tüyü etrafa dağılmaz. Tüy dökmeyen polipropilen ya da akrilik malzemeden yapılmıştır. Zemini tamamen boş bırakmak yerine uygun halı modelleri ile doldurabilirsiniz.

Pastel Renklerle Huzur Bulun!

Sıcak, sevimli ve huzur veren bir ev hayal ediyorsanız, dekorasyonda pastel renklerden şaşmamanız gerek. Pastel tonların yumuşak ve naif görüntüsü, yatıştırıcı etkisi ile evinize...

6 İlginç Komodin Modeli

Yatağınızın başucunda kullandığınız ve kullanışlı olduğu kadar dekoratif özellikleri ile de hayatınıza renk katmakta olan komodinler için sıradanlıktan uzak fikirler arıyorsanız 6 ilginç komodin...

Dekorasyon Stil Farklılığı Hayata Bakışımızı Yansıtır!

Dekorasyon stil tamamen kişinin zevkine kalmış bir meseledir. Renk, doku, şekil, objeler hepsi kişinin kendi zevkine göre şekil alır. Kişinin hayata bakışına göre dekorasyon stilleri farklılık...