Dekorasyon renklerini doğru seçmek ilk ve en önemli adımdır. Renkler mekan ve konseptinizle uyum içerisinde olmadığı takdirde asla ve asla hayal ettiğiniz şıklığı yakalayamazsınız. Dekorasyon kavramının en büyük handikapı budur. Günümüzde onlarca dekorasyon dergisi mevcut, birini alıp inceliyorsunuz ve beğendiğiniz bir şeyi uygulamak istiyorsunuz ama uygulaması gördüğünüz örnekteki gibi olmuyor, işte cevabı renklerde gizli…

2019 Yılının Trend Dekorasyon Renkleri

Dekorasyona başlarken ilk kararını vereceğiniz olgu nasıl bir tasarım istediğiniz. Sezon trendi konseptler kullanmak isteyeceksiniz muhtemelen, göz önünde bulundurmanız gereken şey bu dönem trend olmuş konseptlerden hangisi sizi yansıtacak. Aslan yattığı yerden belli olur derler, içinde bulunacağınız mekan sizi yansıtmalı, siz o mekanın içerisinde kendinizi rahat ve huzurlu hissetmelisiniz. Konseptinizi belirledikten sonraki adımınız ise bu konseptin sizin mekanınıza nasıl uygulanacağı. Mekanın büyüklüğü, tavan yüksekliği, cam büyüklükleri, ne derece ışık alan bir mekan olduğu gibi detaylar. Dekorasyonunu yapacağınız mekanı çok iyi tanımanız gerekiyor. Küçük, alçak tavanlı, karanlık mekanlarda koyu renkler kullanmak imkansız derecesinde zordur örneğin. Aynı şekilde büyük, yüksek tavanlı, büyük camlı, çok ışık alan mekanlarda da açık renkler kullanmak mekanı olduğundan daha büyük gösterir ki bu gibi durumlarda mekanı doldurmak zordur. Ya çok fazla eşya kullanmak gerekir ya da çok büyük formlu eşyalar kullanmak gerekir. Doğru seçilecek dekorasyon renkleri  hem mekanla bütünleşecek hem de harcadığınız emeğin hakkını verecektir.

Peki ya Doğru Dekorasyon Renkleri Nelerdir?

Doğru renk diye bir şey yoktur, sizin için doğru renk vardır. Spor tarzda bir dekorasyon yapmayı düşünüyorsunuz, soft renkler de dominant renkler de kullanabilirsiniz, hatta ikisini bir arada da kullanabilirsiniz. Keskin hatlı, büyük formlu ve rahat eşyalar kullanır, az aksesuar kullanırsınız. Klasik tarzda bir dekorasyon yapacaksanız gold ya da bakır dokunuşlar olur muhtemelen detaylarda ki bu renklerle uyum sağlayabilmek için de kullanılacak ana renkler krem, pudra, gül kurusu, mürdüm, haki, çikolata gibi tonlar olur.

Bohem bir tarz düşünüyorsanız, daha küçük detaylar üzerinde durmalısınız. Sade ve sıradan gibi gözükmeli ama ince ince hesaplanmış olmalı. Gri, taş rengi ve kahvenin her tonu düşünülebilir bu tarzın uygulamasında. Amaç doğada rastlanabilecek renkleri bir araya getirmek olmalıdır. Destekleyici olarak ta siyah gibi bordo gibi keskin birkaç dokunuşla tek düzelikten çıkarılabilir uygulama. Önce uygulamak istediğimiz tarz ve konsepte, sonra da bu tarz ve konseptin mekana ve size uygunluğuna bakıyoruz kullanacağımız dekorasyon renklerini seçmeden önce. Seçim içinse piyasada bulunan birçok ünlü boya firması kataloğundan yardım alabilirsiniz.